Pu–erh, čaj čínských císařů. (chadao/flickr)  
Pu–erh, čaj čínských císařů. (chadao/flickr)

Pu-erh – císař mezi čaji anebo čaj na hubnutí?

Tento delikátní čaj, který má původ v prastaré Číně, dostává v současnosti poněkud jiný význam. Není tomu tak dávno, kdy v oddělení zdravé výživy v uličce čajů jedna přihrádka zela prázdnotou, přestože zboží bylo průběžně doplňováno. Přihodilo se to tehdy, když v Bio novinách vyšel článek, jak účinný je čaj Pu-erh při hubnutí. Zájem o  takzvaný „tukožrout“ se zvýšil natolik, že zákazníci se již ve dveřích obchodu ptali, zda je Pu-reh na krámě, a často byl zcela vyprodán.

„A on je nějak cítit, ten čaj? To mně nevadí, vypiju ho i tak,“ nakupuje pán s bříškem odhodlaně hned několik sáčků najednou.

Pu-erh je doporučován ke zdravé výživě i pro své další jedinečné vlastnosti – snižuje cholesterol, čistí organismus, prospívá žaludku a játrům, omezuje viry a bakterie, obsahuje přírodní antibiotika, pomáhá látkové výměně, obsahuje méně kofeinu a tak dále.

Chuť i vůně

Když si Pu-erh uvaříte poprvé, pravděpodobně vás zarazí jeho opravdu „delikátní“ vůně. Připomíná vůni starých knih nebo shnilou slámu. Pokud překonáte tento čichový doprovod, poznáte, že chuť není tak strašlivá, jak napovídá vůně. Barvou připomíná černou kávu, při silnějším luhování vám barvou může připomenout dehet.

Čaj z jeskyní

Své jméno vzal Pu-erh podle názvu města  v oblasti Yunnanu. Jde o dvakrát  fermentovaný čaj, jehož výroba stále patří k pečlivě střeženým tajemstvím. Způsob zpracování byl vynalezen za dynastie Ming (1368 až 1644).

Po první fermentaci by výsledkem byl klasický černý čaj, proces však pokračuje. Do čaje jsou přidány určité druhy bakterií a následuje druhá fermentace. Původně býval zpracováván výhradně pro potřeby císařského dvora. Zrál ve vlhkých jeskyních a býval skladován po mnoho let. Podobně jako je Hermelín králem sýrů, je Pu-erh králem čajů.

Pokud je uváděno jeho stáří 700 – 1700 let, nemáme jistotu, že se jedná o původní druhy. I do této tradice zasáhla hrubá ruka lůzy - většina starých zrajících Pu-erhů byla zničena během čínské „kulturní revoluce“.

Nejlepší Pu-erh je spojován s věkem a vyzrálostí - podobně jako u archivních vín bývá často na obalu uvedeno jeho stáří. Kromě sypaných čajů se Pu-erh se tradičně lisuje do koláčů, cihliček a podobných forem. Nápoj Pu-erh má červenohnědou barvu a téměř legendární léčivé účinky. Někdy jsou účinky Pu-erhu přeceňovány. Byla v něm objevena přírodní antibiotika a rovněž je předmětem zkoumání v souvislosti s prevencí proti rakovině.

Příprava

Pu-erh vaříme v poměru 4 lžičky čaje na 400 ml vody anebo tomu odpovídající kus odříznutý z typických cihel nebo koláčků. Dobu luhování si můžete určit sami podle své chuti.  Pu-erh se obvykle podává v speciálních čajových nádobách yixing anebo gaiwan. Pro nízký obsah kofeinu je vhodný i k večernímu pití.

Přejeme neobyčejný čajový zážitek.

Zdroj: cinsky-caj.cz 

 
Čtěte také: