Led na pólech taje. (pavelrichter.net)
Led na pólech taje. (pavelrichter.net)

Vědci, kteří se zabývají změnami klimatu, manipulovali a upravovali své výsledky. Tvrdí to řada bloggerů, kteří o víkendu analyzovali informace ve stovkách odcizených e-mailů.

Celkem 62 MB e-mailové korespondence stáhl nejmenovaný hacker z Jednotky výzkumu klimatu (CRU), spadající pod Univerzitu východní Anglie. Data poté zveřejnil na internetu.

Soubor e-mailů je k nalezení na stránkách, nazvaných „Elegantní chaos“.

„Připadá nám, že věda o klimatu je v současné situaci příliš důležitá, aby se držela pod pokličkou,“ uvedl hacker v pátek na webové stránce Air Vent, která prezentuje skeptický pohled na otázku globálního oteplování. „Zveřejňujeme tedy náhodný výběr korespondence, kódu a dokumentace,“ dodal hacker.

Soubor obsahoval data, kód a e-maily mezi Philem Jonesem, ředitelem CRU, a řadou jiných lidí, včetně vědců, zapojených do studií globálního oteplování a klimatických změn. Jones pro časopis TGIF v pátek potvrdil, že jeho organizace se stala terčem hackerského útoku.

„Byl to hacker,“ sdělil Jones  TGIF. „Byli jsme si toho vědomi asi před třemi nebo čtyřmi dny, že se někdo naboural do našeho systému a vzal a zkopíroval spoustu souborů a e-mailů.“

Redaktor žurnálu Climate Research a zastánce skeptického pohledu na globální oteplování Chris de Freitas míní, že e-mailová korespondence mnohé odhaluje.

„Myslím, že to je vážné, protože mnoho různých lidí tvrdilo, že takzvaní ‚nestranní odborníci‘ si nestojí naprosto stoprocentně za svými výroky a určitě ne za daty, která na podložení svých tvrzení používali,“ říká.

“De Freitas je docentem na katedře zeměpisu, geologie a životního prostředí na Aucklandské univerzitě na Novém Zélandu. Hovoří se o něm také v řadě zmíněných e-mailů, kde se rozebírají způsoby, jak vyloučit a zdiskreditovat jej i jeho teorie, které odporují teorii o globálním oteplování.

Americký klimatolog Michael E. Mann v jednom ze stovek e-mailů píše: „Zdá se mi, že tenhle ‚kinneovský‘ charakter (narážka na Dr. Otto Kinnea - pozn. překl.) nejedná na rovinu a nejspíš podporuje to, co se pokouší dělat de Freitas. Zdá se, že je jasné, že ho budeme muset překročit. Myslím, že by komunita měla na všech úrovních přestat s tím žurnálem spolupracovat - reference, editace a předkládání prací, aby uvadl v zapomnění a získal špatnou pověst, jak to v takovém případě dříve navrhoval Mike H.“

De Freitas říká, že si je nepřátelství vědom. „Neoddávám se něčemu takovému, ale teď, když jsou ty důkazy na světě... Byl jsem deset let redaktorem odborného časopisu Climate Research. Jak můžete vidět, když si ty e-maily přečtete, pokoušeli se mě z té pozice dostat, protože se domnívali, že jsem zaujatý.“

V jednom e-mailu vědci, zdá se, připouští, že jim chybí data na podložení teorie globálního oteplování.

„Faktem je, že v současnosti nedokážeme vysvětlit chybějící oteplování, a to je parodie. Data z CERESu za rok 2008, zveřejněná v příloze srpnového vydání BAMS (Věstník americké meteorologické společnosti – pozn. překl.), ukazují, že by mělo být oteplení ještě větší. Ale ta data jsou určitě chybná. Náš sledovací systém je nedostatečný,“ píše se v textu.

V další sérii e-mailů, zjevně od Phila Jonese z CRU, se hovoří o manipulaci s výsledky výzkumů.

„Jakmile sem Tim dostane diagram, pošleme ho buď ještě dnes později, nebo jako první věc zítra. Zrovna jsem dokončil Mikův trik s přírodou a pro ten Keithův jsem zvýšil reálné teploty v každé sérii za posledních dvacet let ... aby se zakryl ten pokles.“

Pro mezinárodní summit o klimatu v Copenhagenu příští měsíc De Freitas mnoho nadějí nechová. „Copenhagen bude docela zmatek,“ míní.

Na summit by mělo dorazit šedesát pět světových vůdců. Zástupci 191 zemí budou hledat shodu na nové celosvětové dohodě, která by měla nahradit Kjótský protokol v otázce snižování emisí skleníkových plynů.

Podle de Freitase by se svět měl zaměřit na řadu významných problémů planety a životního prostředí, jako je znečištění ovzduší, hygiena nebo zdravotní péče. Ty, jak říká, nejsou nijak kontroverzní a jsou dost vážné. „My ale máme tenhle velmi úzký pohled na to, co by se mělo udělat,“ uzavírá.

Article in English


Přečtěte si:

Francouzský dokument Home/ Domov - ještě nemusíme být pesimističtí