Čínský premiér Wen Jiabao, druhý zleva, mluví v průběhu summitu EU-Čína, pondělí 30. listopadu 2009, Nanjing, Čína. (AP/SITA)
Čínský premiér Wen Jiabao, druhý zleva, mluví v průběhu summitu EU-Čína, pondělí 30. listopadu 2009, Nanjing, Čína. (AP/SITA)

"Autorem článku je reportér He Qinglian z Číny, v současné době žijící v zahraničí." (poznámka redakce)

 

V červenci letošního roku spustilo čínské ministerstvo zahraničních věcí kampaň na "propagaci civilizovaného obrazu Číňanů v zahraničí". Kampaň je zaměřena na oblasti v zahraničí, kde pracují čínští dělníci.

Důvod pro takovou kampaň je, že se čínští pracovníci často dostávají v cizích zemích do konfliktů s místními lidmi. Příkladem může být Alžírsko v Africe, kde pracuje minimálně 40 000 dělníků z Číny. Konflikty často vznikají kvůli jejich excentrickému chování.

Ale jak se říká: "Ani Řím se nepostavil za jeden den". Lidské chování je tvarováno kulturou země a člověk se nenaučí špatnému chování přes noc; spíše je výsledkem průběhu jeho života a působení vnějších vlivů. Člověka může ovlivňovat mnoho různých vnějších faktorů, jakými jsou ekologické, lidské nebo politické aspekty současné společnosti. Některé oblasti společnosti v Číně skutečně dosáhly vysokých extrémů.

Extrahování žluče z živých medvědů?

Jedno video umístěné na serveru YouTube ukazuje pár Číňanů, kteří drží v zajetí černé medvědy. (screenshot/peta.org)
Jedno video umístěné na serveru YouTube ukazuje pár Číňanů, kteří drží v zajetí černé medvědy. (screenshot/peta.org)

Odrazem abnormálního přístupu k ekologii je stav znečištění pitné vody, šíření epidemií a také životní podmínky pro zvířata.

Jedno video umístěné na serveru YouTube ukazuje pár Číňanů, kteří drží v zajetí černé medvědy, aby z nich mohli nepřetržitě extrahovat žluč. Video kolovalo na internetu, ukazujíc ubohý život medvědů (jestli to můžeme nazývat "život"). Pro lidi z pevninské Číny, kteří jsou zvyklí na všechny možné druhy násilí, to není možná nic strašného, ale pro Číňany, kteří žijí v civilizovaných zemích (a hlavně pro děti na základních a středních školách), to znamená, že cítí pocit hanby za to, že z Číny pocházejí.

Čínská bloggerka Fan Qian, žijící v zahraničí, napsala esej nazvanou "Hanba", ve které popisuje, jak její dvanáctiletý syn sledoval se spolužáky video o vysávání žluče z živých čínských medvědů. Všichni studenti po sledování videa plakali, bez ohledu na to, jestli byli bílí, černí nebo Hispáni, a křičeli: "K čertu s Číňany!" Ve škole bylo jen několik málo žáků čínského původu a Fanina syna to hluboce ovlivnilo, dokonce křičel na svého otce: "Nemám rád čínské lidi!"

„Můj syn je naštěstí starší a jeho spolužáci jsou vyspělejší. Někteří se ho ptali, jestli o těchto ukrutnostech ví, ale on jen odpověděl, že takové nechutné věci, které se dějí v Číně, neuznává," píše Fan Qian.

Nicméně se cítil špatně a po návratu domů mi řekl: "Mami, vždycky si vzpomenu, jak jsi mi říkávala, když ses vrátila z první cesty do USA, že zvířata tu mají větší práva, než lidé v Číně. Tehdy jsem tomu nerozuměl, ale teď už ano. Jen jsi zapomněla zmínit, že zvířecí práva jsou v Číně ubohá také.´"

V zemi, kde lidské bytosti nemají žádná práva a důstojnost, je zastávání práv zvířat luxusem.

 

Okolo celého případu vznikla webová stránka nazvaná "Šokující vhled do čínských kožešnických farem" (peta.org) Upozorňujeme, že film na těchto stránkách je naprosto nevhodný pro děti!


Etické zásady v obchodu s lidskými orgány: zdroj politický vězeň

Právníci, pan Zhang Kai a pan Li Chunfun, kteří přijali obhajobu v případě nezákonného odebrání orgánů otci klienta v čínském vězení, byli nezákonně zadrženi a tvrdě zbiti policií. (The Epoch Times)
Právníci, pan Zhang Kai a pan Li Chunfun, kteří přijali obhajobu v případě nezákonného odebrání orgánů otci klienta v čínském vězení, byli nezákonně zadrženi a tvrdě zbiti policií. (The Epoch Times) čtěte více...

"Opravdu nechci svému synovi říci pravdu ještě krutější. Pravdu, za kterou se Číňané stydí ještě více - Čína se stala světovým centrem pro transplantace orgánů. Tato realita je výsledkem nedostatku lidských zásad humanity a soucitu v čínských lidech."

Čína je největším dodavatelem živých transplantátů. Spousta cizinců čeká na čínské nemocnice, až jim poskytnou potřebné orgány, aniž by si uvědomili, že většina těchto "dárců" je v procesu nuceného odběru orgánů zabita, a to všechno pod dohledem státu. Mnoho z těchto obětí jsou vězni svědomí praktikující spirituální cvičení Falun Gong.

Před pár lety začal svět věnovat pozornost neobvyklému zásobovacímu trhu orgánů v Číně. Čínská vláda se k tomu zprvu nevyjadřovala, ale s tím, jak začalo mezinárodní vyšetřování, režim čelil rostoucímu tlaku světa a v červenci 2005 zástupce ministerstva zdravotnictví Huang Jiefu na světovém transplantačním kongresu přiznal, že většina transplantovaných orgánů v Číně pochází z popravených vězňů.

Co stojí za povšimnutí je fakt, že články o výzkumu a zkušenostech s transplantacemi jater v Číně se neobjevují v mezinárodních lékařských žurnálech. Jedním z hlavních důvodů je to, že autoři disertací nemohou poskytnout dokumentaci o zdroji dárců. Mezinárodní společnost pro transplantace publikovala třístránkový dokument otevřeně odmítající výzkumné práce a klinické publikace, které čínští vědci o transplantacích orgánů v Číně poskytli.

Etika v politice: chválení komunistické strany = patriotismus

Nad čtvrtí prostých přízemních čínských domků ční okázalá budova čínské státní televize CCTV v pekingu. Jak říká čínská vláda - Někdo za sociální pokrok zaplatit musí. (AP/SITA)
Nad čtvrtí prostých přízemních čínských domků ční okázalá budova čínské státní televize CCTV v Pekingu. Jak říká čínská vláda "Někdo za sociální pokrok zaplatit musí." (AP/SITA) čtěte více...

Nejenom ti, kdo žijí v pevninské Číně, ale i Číňané, kteří v dospělosti emigrovali do jiných zemí, mají stejnou zkušenost - není jim příjemný demokratický proces. Nemají rádi demokratický přístup, kdy politici pracují od nejnižší úrovně výš a snaží se sloužit voličům, aby získali hlasy. Na druhou stranu mnozí z těchto lidí dělají všechno možné, aby pochlebovali režimu v Pekingu. Jakmile je vláda v Pekingu byť i jen nepatrně pochválí nebo vezme na vědomí, mají pocit, že získali patrona.

Jedním ze dvou důvodů pro jejich pro-komunistický postoj je rychlý ekonomický rozvoj Číny, tím druhým je patriotismus. Tito lidé se často chlubí, jak je Peking a Šanghaj krásnější a modernější než např. New York, i když jak říká čínská vláda "Někdo za sociální pokrok zaplatit musí."

Někteří Číňané ale uznávají, že ekonomický rozvoj není všechno. V posledních letech se často hovořilo kolem výrobků "Made in China", které se staly synonymem pro podřadné a nekvalitní produkty. Hlavně po skandálu s mléčnou výživou kontaminovanou melaminem vedly k celosvětovému znepokojení nad  problémem toxických potravin v Číně. Když lidé začali odmítat kupovat výrobky z Číny, někteří Číňané si začali uvědomovat, že růst HDP založený na zruinování pověsti Číny se nerovná hrdosti.

Čína, která zbohatne takovým způsobem, respekt nezíská. Jestliže čínští lidé dokážou omluvit masakr studentů na Náměstí nebeského klidu v Pekingu z roku 1989 jako autoritářskou krutost a přejít korupci jako součást politického systému, pak v takovém zkorumpovaném tržním systému, kde se vyrábí padělané a podřadné výrobky v obrovském množství a zdravotní nezávadnost potravin nemůže být zaručena, je těžké stále bezostyšně trvat na tom, že "my Číňané jsme pracovití, dobří a prostí lidé".

Kampaň na propagaci civilizovaného obrazu Číňanů v zahraničí je jediná svého druhu ve světě. Obyvatelé země staré pět tisíc let musí začít tím, že se naučí slušným slovům a skutkům - minimálním požadavkům pro civilizované soužití - a naučí se, jak pokojně vycházet s lidmi v jiných zemích. Neblahou realitou je, že pod vládou Komunistické strany Číny se stala pět tisíc let stará čínská civilizace, která vyrostla na morálních základech konfucianismu, buddhismu a taoismu nebývale zkaženou.

Article in English

Článek dodatečně upravil editor pobočky Velká Epocha 30. listopadu 2009