Podle Střediska empirických výzkumů (STEM) by zvítězila ČSSD. (velká epocha)
Podle Střediska empirických výzkumů (STEM) by zvítězila ČSSD. (Velká Epocha)

Praha, 17. prosince – V současnosti by volby podle Střediska empirických výzkumů (STEM) a podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ČSSD, druhá by byla ODS. Do sněmovny by se dostali už jen TOP 09, KSČM a KDU-ČSL. Voliči jsou ale váhaví.

Jiří Paroubek se může radovat, ČSSD by nyní ve volbách podle zjištěných výsledků STEM zvítězila s 28,7 % hlasů a vystřídala by tak vítěze posledních parlamentních voleb ODS, která by nyní byla druhá s 22,5 % hlasů. Do poslanecké sněmovny by se ještě dostala KSČM s 10,9 %, TOP 09 s 8,3 % a KDU-ČSL s 5,7 % hlasů. Strana zelených a strana Radka Johna Věci veřejné si vedou ve srovnání s dalšími stranami nejlépe, ale nutnou pětiprocentní hranici by nepřekonali, do sněmovny by se tedy nedostali.

Podle průzkumu CVVM by ČSSD měla dokonce ještě větší převahu s 34 % procenty hlasů a KDU-ČSL by se do sněmovny nedostala vůbec.

ČSSD podle průzkumů posiluje, ODS a TOP 09 zůstává počet hlasů na stejné hranici, KSČM spadla a KDU-ČSL mírně posiluje.

Koalici by podle průzkumů šlo v současnosti vytvořit především spojením ČSSD s ODS. Nabízí se také možnost mezi ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, kteří by společně vytvořili 106 křesel. KDU-ČSL oficiálně v žádném případě nechce být v jakékoli vládě dohromady s komunisty. Pak je také možnost koalice levice ČSSD s KSČM, ti by vytvořili 101 křesel. Spojení KDU-ČSL a TOP 09 s ODS by na koalici nestačilo, vytvořili by jen 99 křesel.

Přepočteno na mandáty by to vypadalo následovně – ČSSD by dostala 75 mandátů, ODS 68, KSČM jen 26, 18 mandátů by dostali TOP 09 a 13 KDU-ČSL.

Výsledky předvolebních průzkumů se rychle mění a mnoho lidí váhá, jestli k urnám vůbec vyrazit. Voleb se chce podle svého vyjádření zúčastnit jen 49 % občanů, 16 % lidí účast jasně odmítá a třetina lidí je nerozhodnutá. Jiný průzkum (CVVM) je ale optimističtější, volit by podle něj šlo 58 % občanů.

„Přesvědčení voličů není příliš intenzívní, projevují se váhavost a rozpaky. Je to mimo jiné dáno tím, že není jasně rozdělena stranická odpovědnost za vládnutí v naší zemi, politické strany lavírují a do voleb je ještě relativně daleko," uvedla Monika Zacharová ze společnosti STEM.

Preference ale nevyjadřují volební výsledek, může zde totiž docházet ke statickým odchylkám.