Katastrofické prognózy

Tom Harris, kanadský strojní inženýr a výkonný ředitel International Climate Science Coalition (ICSC), říká, že nad tvrzením o tání ledovců, za nímž IPCC stojí, visí otazníky už nejméně tři roky.

„Na povrch to vychází až teď, protože se ukázalo, že tohle konkrétní prohlášení ve zprávě IPCC je směšné, ale mezi lidmi, kteří se ledovci zabývají, se o celé té myšlence, že ledovce tají, mluví už tři roky. Jen se to doopravdy nedostalo do většiny médií."

ICSC je sdružení vědců, ekonomů a odborníků z oblasti energetické politiky z celého světa, profilující se jako „alternativa" k IPCC.

Právě sklon IPCC vytvářet katastrofické předpovědi, například zmíněné varování ohledně himálajských ledovců, vedl ICSC k vydání „Kodaňské výzvy klimatu" (Copenhagen Climate Challenge) na klimatické konferenci v Kodani v prosinci loňského roku.

Výzva, již zaštítilo 150 předních klimatologů z 15 zemí, požadovala, aby IPCC předložila „přesvědčivý a z pozorování vycházející důkaz, který by doložil existenci nebezpečného, člověkem způsobeného globálního oteplování a ostatních změn klimatu."

„Již řadu let brání, aby se reálná data dostala k vědcům, kteří je chtějí prověřit. Jedna z věcí, na které se přišlo během aféry Climategate, je to, že některá data, která byla ve Velké Británii vyžadována v rámci práva na informace, byla raději zničena, než aby byla vydána skeptickým vědcům, a to je nezákonné," říká Harris.

Předchozí zpráva IPCC, vydaná roku 2001, rovněž obsahovala chybná data. Grafické znázornění teplotního růstu ve 20. století má tvar hokejky a za poslední století naznačuje významný teplotní nárůst. Graf, jenž měl dokázat, že průmyslové emise skleníkových plynů způsobují změny klimatu, byl však později zdiskreditován dvojicí kanadských výzkumníků.

Příznivci globálního oteplování hájí pochybení IPCC tím, že žádná další chyba se v mohutné třísvazkové zprávě IPCC nenašla. Harris to však popírá.

„Myslíme si, že je tam mnoho chyb a tohle je jen náznak jedné z nich. Řada jejich prognóz se neplní, jejich modely nefungují, neotepluje se, a tak si myslíme, že toto pochybení bude jen špičkou ledovce."

Konstatuje však, že samotný fakt, že tvrzení bylo staženo, má zajímavý dopad na chování lidí, kteří se „začínají blíže zajímat o to, co ta data opravdu vypovídají."

Article in English