Tomáš Kopecký dává poslední branku Slovenska ve vítězném zápasu proti Švédsku. (AP/SITA)

Slovenský hokej slaví velké vítězství. Vůbec poprvé se totiž jeho tým dostal do semifinále olympijského turnaje, navíc porážkou minulého vítěze, Švédska. Zato české mužstvo neprolomilo čtvrtfinálovou bariéru a po porážce od Finů se s turnajem loučí.

Bez gólu to nejde

Český tým nastoupil do zápasu včetně Jaromíra Jágra, který předtím nedohrál proti Lotyšsku. Finové se museli obejít bez vyloučeného obránce Pitkänena. Zápas začínal opatrně, ale Finové postupně získávali převahu. Češi se mnohokrát dostávali do šancí, které však neproměnili. Velkou zásluhu na tom měl finský brankář Mikka Kiprusoff, který v NHL hájí barvy týmu Calgary Flames.

Česká gólmanská jednička Tomáš Vokoun sice také likvidoval finské šance spolehlivě, když ale šest minut před koncem třetího dějství Finové hráli přesilovku, obránce Pavel Kubina ztratil helmu a musel si ji odjet za branku sebrat. V tom okamžiku Niskala vypálil od modré a najednou odkrytý Hagman zúročil šanci tečí za Vokounova záda. „Mrzí mě to, je to obrovská škoda, ale co se dá dělat, taková jsou pravidla," citovala Kubinu po zápase ČTK . Kdyby totiž hrál bez helmy, dostal by dvouminutový trest.

Na výsledných 0:2 upravil již do prázdné brány Filuppula.

Jelikož první čtvrtfinálový zápas mezi USA a Švýcarskem skončil 2:0 pro Američany, střetnou se reprezentanti Finska zítra v semifinále právě se Spojenými státy.

Slováci hrají o medaile

Vůbec poprvé v historii si slovenský celek zahraje hokejové semifinále na olympijských hrách. Svěřenci Jána Filce vsadili proti Švédům na těsnou obranu a rychlé brejky, což se jim nakonec vyplatilo. První bezbranková třetina sice naznačovala převahu Žlutomodrých, jenže v osmadvacáté minutě Slováci potvrdili svou kvalitní přesilovku a posunuli se do vedení. Marián Gáborík využívá Hossovu přihrávku a švédský gólman Lundqvist poprvé na turnaji pouští touš za svá záda.

Uběhlo jen 37 vteřin a Andrej Sekera zvyšuje na 2:0. Po chybě ve středním pásmu ujel Švédům Zedník a dojíždějícímu Sekerovi puk přesně naservíroval.

Necelých šest minut na to ale přihrávku zpoza brány zužitkoval Hornqvist a o 37 vteřin později si Zetterbergův pas sráží do vlastní brány Jurčina.

Vyrovnaný stav vydržel až do poslední minuty druhé třetiny, kdy se, opět v přesilovce, trefil z levé strany Pavol Demitra. Slováci tedy odcházeli do šaten ve vedení.

V poslední třetině Švédové tlačí, ale žádná z jejich šancí v kleci nekončí. Naopak, na začátku padesáté minuty jsou Slováci v dalším brejku a Hossovu střelu doráží do prázdné brány Tomáš Kopecký. Ani ne minutu poté snižuje přesnou střelou Alfredsson, avšak finálový tlak již severskému týmu skóre nevylepšil, a tak se slovenští fanoušci mohou těšit na sobotní zápas s domácí Kanadou o postup do finále.

Kanada rozstřílela Rusy 7:3

Ruský celek sice podlehl po nájezdech Slovensku, ale po porážce Česka šel do čtvrtfinále ze základní skupiny. Zato Kanada si cestu do čtvrtfinále zkomplikovala prohrou s USA. Rusové tedy mohli využít den volna. Přesto kanadský tým nastoupil do zápasu s vervou a po rychlém gólu ve třetí minutě jakoby soupeři vyrazil dech. „První gól přišel hrozně rychle. Oni skórovali a dál a dál útočili. Nebyli jsme schopní je zastavit, poměr střel (42:28 pro Kanadu) ostatně mluví za všechno," uvedl podle ČTK po zápase ruský brankář Jevgenij Nabokov.

Do konce první třetiny stihly Javorové listy nasázet ještě další tři branky a Rusům se jen jednou podařilo snížit.

Podobnou střelnici přichystala i třetina druhá. Tentokrát se domácí trefili třikrát a dvakrát inkasovali. Posledních dvacet minut již výsledek neovlivnilo a tak si Kanaďané, v ohlušující bouři svých fanoušků, prohodily role z minulé olympiády v Turíně, kde je právě ruský tým ve čtvrtfinále vyřadil.