Praktikujte tento cvik a získejte silné jádro těla. (AP/SITA)
Praktikujte tento cvik a získejte silné jádro těla. (AP/SITA)

Síla spodních břišních svalů (podbřišku) je důležitá pro správné držení těla, stabilní boky a zdravou bederní páteř. Předtím, než začnete cvičit, procvičte si nejdříve správné dýchání do břicha, to vám pomůže svaly snáze lokalizovat. Opravu je dobré vědět, jak správně dýchat do spodní části břicha, jelikož brániční dýchání pomáhá zapojit příčný břišní sval (vnitřní sval, který je zodpovědný za stabilizování boků, bederní páteře a v neposlední řadě napomáhá k udržení plochého bříška). Dýchání do břicha také podporuje zapojení spodních břišních svalů.

Cvik:

Položte se na záda s nohama vzhůru (stehna kolmo k podložce). S výdechem stáhněte břicho a stočte pánev k sobě, aby se vaše boky zvedly z podložky. Mnoho lidí má při zvedání pánve tendence přitahovat stehna a kolena k hrudníku. Správně provedený cvik však vyžaduje, aby vaše nohy mířily kolmo vzhůru. Tento cvik zapojuje vaše spodní břišní svaly - v případě že svaly necítíte, pravděpodobně provádíte cvik nesprávně.

Cvičte 3-4 série po 6-8 opakování s minutovými přestávkami mezi sériemi.

Tip:

Provádějte cvičení spodních břišních svalů v závěru posilování, ale vždy jako první cvik zaměřený na břišní svaly. Po těchto cvicích by měly následovat cviky zaměřené na šikmé břišní svalstvo a komplexní procvičení břicha by mělo být zakončeno cviky na horní břišní svalstvo.

Article in English