Kao Č'šeng přezdívaný Svědomí Číny (Velká Epocha - Čína)
Kao Č'šeng přezdívaný „Svědomí Číny“ (Velká Epocha - Čína)

Renomovaný čínský právník Kao Č'šeng přezdívaný „Svědomí Číny“ byl čínskou tajnou policií těsně před olympijskými hrami v roce 2008 v Pekingu zatčen a unesen na neznámé místo.

List Washington Post o právníkovi napsal: „Kao … je jedním z nejznámějších disidentů Číny. Nesporný kritik vlády (…) ujal se  případů, kterých se mnoho čínských právníků neodvážilo ani dotknout.“

Skutečně - Kao prokázal obrovskou odvahu a nezvratný postoj vůči spravedlnosti, když zastupoval řadu, z pohledu čínského režimu, kontroverzních případů čítajících vyvlastnění majetku vládou nebo vysídlování farmářů. Když se po roce 1999 pustila čínská vláda do celostátního pronásledování duchovní praxe Falun Gong nezůstal ani tehdy Kao stranou. Podle posledních zpráv se zdá, že je Kao stále naživu.

V minulosti napsal tři otevřené dopisy protestující proti pronásledování Falun Gongu, čehož by se neodvážili ani tehdejší členové politbyra. Dopisy byly napsány v prosinci 2004, říjnu 2005 a prosinci 2005 a adresovány Senátu a Sněmovně reprezentantů Spojených států, Komisi Evropského parlamentu a prezidentovi Hu Jintaovi. Následně po druhém dopisu Pekingský městský výbor spravedlnosti pozastavil činnost Kaovy právní kanceláře na jeden rok. Koncem téhož roku bylo jeho oprávnění k provozování právnické praxe úplně zrušeno.

Kao na toto jednání zareagoval tak, že veřejně vystoupil z komunistické strany a napsal třetí dopis. V ulicích Pekingu se začalo šuškat, že Kao bude příštím čínským prezidentem. Po třetím dopisu obdržel několik telefonátů od policie, která mu sdělila, že zašel příliš daleko a uvedl se tak do obtížné pozice. Policie řekla, že on, jeho žena a děti jsou vyšetřováni. Začátkem prosince byli Kao a jeho rodina převedeni pod neustálý policejní dohled.

15. srpna 2006 byl Kao uvězněn, mučen, obžalován za podvratnou činnost , usvědčen 12. prosince a odsouzen 22. prosince téhož roku na tři roky vězení s podmínkou na pět let a umístěn do domácího vězení. Někteří pozorovatelé zevnitř komunistické strany prohlásili, že část komunistů si nepřeje, aby byl Kao odstraněn a policie, která jej stále sledovala měla podle nich také zabránit, aby jej druhá strana nezabila.

Na začátku roku 2009 se Kaově rodině podařilo uprchnout ze země do USA. Jeho případ vyvolal mezinárodní znepokojení mnoha jednotlivců a organizací, kteří se stále zasazují o jeho osvobození.

Komunistické praktiky

V článku Černá noc právníka Kao Č'šenga byla zveřejněna jeho výpověď popisující jedno z jeho zadržení a mučení policí. „21. září 2007 kolem osmé hodiny večer mi bylo sděleno úřední ústní předvolání na pohovor o „převýchově“. Nějak jsem cítil, že se dějí neobvyklé věci. Tajní policisté, kteří mě neustále sledovali a pořád byli v mé blízkosti, se najednou drželi zpátky,“ vzpomíná Kao.

„Jednoho dne jsem šel po ulici směrem dolů, a když jsem na rohu zahnul, vyřítilo se na mne šest nebo sedm neznámých osob. Najednou jsem pocítil tupou bolest v zátylku a padl jsem obličejem k zemi. Někdo mě táhl za vlasy, nadzvedli mou hlavu a okamžitě mi navlékli přes hlavu černou kapuci,“ napsal o svém zadržení Kao. Následně prodělal vysilující výslech, mučení a bytí elektrickými obušky, při němž jen o vlásek unikl smrti.

Pusťte Kaa na svobodu!

Poslední snahy o jeho vysvobození z Číny nedávno projevily tchajwanské nevládní organizace, které 5. února 2010 na tiskové konferenci odsoudily činnost Čínské komunistické strany a vyjádřily právníkovi otevřenou podporu.

Tlak vyvíjený na čínskou vládu ze zahraničí za jeho propuštění  je poměrně dlouhodobý a jeho zastánci se snaží případ stále připomínat. Mezi právníkovi zastánce patří například expert na čínské právo z newyorské university Jerome A. Cohen, kanadský poslanec Irwin Cotler, lidsko-právní advokát David Matas, bývalý kanadský tajemník pro Asii a Tichomoří David Kilgour, nebo místopředseda Evropského parlamentu Edvard McMilan Scott.

United Nations (UN) Working Group sestavila petici, kterou podpořila řada politiků a osobností. Petice žádá OSN o pomoc a požaduje, aby čínský komunistický režim, v souladu s čínskými zákony, poskytl informace o místě pobytu a fyzické kondici právníka Kao Č'-šenga. Žádá také, aby byl Kaovi umožněn přístup k advokátovi a možnost odvolat se proti svojí internaci.

Nedávné zprávy dávají naději, že je právník stále naživu. V krátkém prohlášení sdělili zástupci americké lidsko-právní nadace Dui Hua Foundation, že dostali 12. února informaci od čínského velvyslanectví ve Washingtonu, že Kao "pracuje v Urumqi". Výkonný ředitel nadace John Kamm řekl, že zpráva byla "pokus o krok správným směrem k odpovědnosti“. Ale pokud je tato informace pravdivá, zůstává i tak stále mnoho nezodpovězených otázek.


Přečtěte si:

David Matas: Pocta Kao Č'-šengovi

Odnětí svobody podmíněně pro čínského právníka Kao Č'-šenga