Letní sídlo: Zámek Peles, jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě a chlouba německého neorenesančního slohu. (romanianmonasteries.org)
Letní sídlo: Zámek Peles, jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě a chlouba německého neorenesančního slohu. (romanianmonasteries.org)
Pokud jste ještě neměli tu čest pokochat se nesčetnými krásami rumunských scenérií, vězte, že právě tam na vás čeká spousta míst vskutku nezapomenutelných.

Jedinečná poloha

Rumunsko, latinská země obklopená státy slovanskými, se nachází na balkánském poloostrově ve východní Evropě. Na severu sousedí s Ukrajinou, na jihovýchodě s Černým mořem, na jihu s Bulharskem, na jihozápadě se Srbskem a Černou Horou a na západě s Maďarskem. Moldavská republika, jež sousedí s Rumunskem na východě, bývala jeho součástí, než se jí během druhé světové války zmocnili Rusové a udělali z ní součást Sovětského svazu. Osamostatnila se až roku 1991.

Země se geograficky člení do čtyř oblastí: na Transylvánii, Moldávii, Valašsko a Dobrudžu.

S historií více než dvou tisíc let je Rumunsko skutečnou truhlicí kultury, umění i tradic. Je proslulé svými historickými památkami, které jinde ve světě nemají obdoby.

Moldavské kláštery, které zde přetrvaly ze středověkých časů, si pro svoji výjimečnou uměleckou hodnotu zaslouží zvláštní pozornost. Vnější fresky klášterů Voronet, Sucevita, Putna, Humor a Moldávie jsou jedněmi z nejlépe zachovaných uměleckých skvostů na světě.

Při putování Rumunskem můžete také narazit na překrásné pláže Černého moře, majestátné Karpaty či na poklidnou deltu Dunaje (největší deltu v Evropě). Nezapomenutelná místa, která lze spatřit cestou přes Karpaty, vás jistě budou lákat zpět.

Uspokojí i krále

Klášter Voronet, jeden z malovaných klášterů v Bukovině, je pověstný svými jedinečnými freskami. (romanianmonasteries.org)
Klášter Voronet, jeden z malovaných klášterů v Bukovině, je pověstný svými jedinečnými freskami. (romanianmonasteries.org)
Jedno z nejznámějších turistických středisek v Jižních Karpatech je město Sinaia, ležící na řece Prahova na úpatí pohoří Bucegi. „Perla Karpat“, Sinaia, nabízí jedny z nejoblíbenějších sjezdovek v zemi, které se táhnou až do nadmořské výšky 2 000 metrů.

Na konci 19. století tato oblast natolik upoutala pozornost rumunského krále Carola I. (z německého královského rodu Hohenzollernů), že si zde vybudoval své letní sídlo – zámek Peles. Postavená v německém neorenesančním stylu je dnes tato stavba považována za jeden z vůbec nejkrásnějších zámků v celé Evropě.

Sinaia byla sídlem rumunské aristokracie až do posledních dnů monarchie, kterou ukončil až příchod druhé světové války. Při procházce touto krajinou narazíte i na celou řadu dalších půvabných rekreačních vilek postavených ve stylu zámku Peles.

Další důležitou historickou památkou, kterou lze v Sinai najít, je Sinaiský klášter, postavený v roce 1695 v brancoveanském slohu (rumunský sloh z přelomu 17. a 18. století). Můžete v něm vidět náboženské předměty, ikony, vzácné knihy nebo porcelán z 16. až 19. století. U kláštera lze narazit i na staré mnichy, kteří srdečně pozdraví a rádi vás provedou okolím kláštera.

Article in English