Reportér Velké Epochy zjistil, že byl jeho osobní Gmailový účet narušen z Číny. Gmail ohlásil, že spustí varování o neautorizovaných vstupech pro své uživatele. (Velká Epocha)
Reportér Velké Epochy zjistil, že byl jeho osobní Gmailový účet narušen z Číny. Gmail ohlásil, že spustí varování o neautorizovaných vstupech pro své uživatele. (Velká Epocha)

Bojovníci za lidská práva a novináři, mezi něž patří i reportér Velké Epochy z Washingtonu D. C., dostali od společnosti Google varování. Na svých gmailových účtech našli oznámení, že se do jejich e-mailových schránek naboural kdosi z Číny.

Nicholas Zifcak, reportér Velké epochy působící ve Washingtonu, se zabývá federální politikou a domácím zpravodajstvím z USA. Když se ve středu večer přihlásil do svého gmailového účtu, našel v horní části stránky varování: „Do Vašeho emailového účtu vstoupil někdo z Číny, pro více informací klikněte zde.“

Po kliknutí na tento odkaz se dostal na stránku, kde byly zobrazeny IP adresy, ze kterých někdo vstoupil na jeho účet. Jedna z nich byla ze společnosti China Unicom. Obě adresy byly z města Harbin v provincii Heilongjiang na severovýchodě Číny.

Ironií je, že v článku, který Zifcak napsal loni v prosinci o novém úřadu Bílého domu pro kybernetickou bezpečnost, se o obavách z čínských kybernetických útoků zmiňuje. Uvedl, že Gmail nepoužíval na citlivé informace, takže varování nebylo až tak znepokojivé, jak bývalo mohlo být.

Google dodal varování ještě ten den, aby zajistil, že uživatelé budou informováni, pokud bude na jejich účet zaznamenán přístup z neobvyklé IP adresy. Gmailová schránka má standardně ve spodní části stránky odkaz, kde si uživatel mohl zkontrolovat nedávnou aktivitu a odkud bylo na účet vstoupeno, avšak nové varovné hlášky tento nástroj změnily na užitečnější bezpečnostní funkci.

Novináři pracující v Číně byli již v lednu varováni, že by jejich účty mohly být narušeny, ale vypadá to, že varování, které dostal Zifcak, přišlo právě v době, kdy Google přesunul své podnikání z Činy do Hongkongu. Zifcakovo varování říká, že na jeho účet bylo vstoupeno odněkud zevnitř Číny minulý týden, zrovna v době, kdy Google připravoval své oznámení o stažení cenzury čínského vyhledávače.

Mluvčí Velké Epochy, Stephan Gregory uvedl, že nabourání do účtu jednoho z našich reportérů jej nepřekvapilo, vezme-li v úvahu historii zpravodajství Velké Epochy o Číně. Velká Epocha píše o mnoha tématech, která jsou pro tamní režim citlivá, a vydala také sérii úvodníků, která přímo vyzývá obyvatele Číny, aby vystoupili z Komunistické strany (KS) Číny nebo jejích sesterských organizací. Desítky milionů lidí z Číny vyjádřily na zvláštních webových stránkách Velké Epochy podporu pro ukončení KS  Číny.

„Velká Epocha je čínským režimem nejfrekventovaněji blokovaný zpravodajský servis,“ zmínil.

„Sledování e-mailu jednoho našeho reportéra tady ve Spojených státech ukazuje, že pokusy komunistické strany cenzurovat projev uvnitř Číny vedou k tomu, že je nepřátelská vůči svobodě tisku všude na světě. Doufáme, že světová média zareagují na toto nepřátelství tím, že budou důrazněji pokrývat témata, která chce čínský režim cenzurovat.“

Velká Epocha vydala minulou středu prohlášení, kde uznává za rozhodnutí Google zastavit cenzuru výsledků svého internetového vyhledávání v Číně, navzdory tomu, že vládnoucí komunistický režim může zastavit jejich obchodní aktivity v zemi.

Velká Epocha blahopřeje Googlu k ukončení cenzury

Article in English