Přizpůsobit se místní kultuře, životnímu stylu a pracovním podmínkám, to jsou některé výzvy, kterým čelí cizinci žijící ve vaší zemi. Reportéři Velké Epochy od Londýna po Farlie se jich ptali: „Jaké to je, bydlet v této zemi jako cizinec?“

20100408_anketa_sweden
Edoardo Mastrovito, 50 let, regulatory affairs officer. (Velká Epocha)
Linköping, Švédsko (Ital žijící 30 let ve Švédsku)
Edoardo Mastrovito, 50 let, regulatory affairs officer*

To záleží na tom, jak a proč jste sem přišli. Pocházím z italského Milána a žiji tady už 30 let. S mojí ženou, Švédkou, jsem se seznámil na výletě v Anglii. Takže tohle je důvod, proč jsem tady. Myslím, že je důležité naučit se jazyk, abyste se v nové zemi cítili jako doma. A potom byste si měli najít nějaké zaměstnání. Našel jsem si práci hned po vystudování vysoké školy.

* poznámka redakce: „regulatory affairs officer“ je úředník, který má na starosti především dohled nad tím, aby byl chod dané společnosti v souladu s regulemi a zákony působícími na tuto společnost; také tento soulad zajišťuje

20100408_anketa_gb
Jan Uhlíř, 33 let, softwarový vývojář. (Velká Epocha)
Londýn, Velká Británie (Čech žijící 5 let ve Velké Británii)
Jan Uhlíř, 33 let, softwarový vývojář

Je to skoro stejné jako žít v České Republice, jenom rodina a známí jsou mnohem dál. Dělám tady stejnou práci jako v mé rodné zemi, jen je to o něco těžší, protože je vše v jiném jazyce. Je tady ale více příležitostí a také vyšší výdělek. Nakonec se chci ale vrátit zpět.

 

20100408_anketa_zealand
Andrew Kerr, 41 let, farmář. (Velká Epocha)
Fairlie, Nový Zéland
Andrew Kerr, 41 let, farmář

Hodnotím to velmi pozitivně. Usadit se v této zemi je velmi lehké. Jsem z Anglie a žiji tady už sedm let. Na Novém Zélandu je oproti Spojenému království víc příležitostí začít úplně od znova, jen se nesmíte bát do toho jít . Kdybychom se vrátili, bylo by to sobecké vůči našim dětem, které tady mají lepší život.

20100408_anketa_brazil
Olivia Coppinová, 24 let, agronomka. (Velká Epocha)
Piracicaba, Brazílie (Francouzka žijící 2 roky v Brazílii)
Olivia Coppinová, 24 let, agronomka

Být tady je docela náročné, protože všechno je jiné; buď se přizpůsobíte anebo odejdete. Na druhou stranu se mi líbí zdejší životní styl, solidarita a lidé, kteří si navzájem pomáhají. Tady v Piracicabae to žije, je tu spousta věcí, které můžete dělat. Můžete jít s přáteli na pivo nebo na párty, ale přesto je to všechno klidné a lidé jsou rozumnější. Žila jsem také v Pernambucu. Bylo to tam celkem dobré až na to, že lidé nemysleli na nic jiného než na párty, a bylo tam docela dost násilí.

20100408_anketa_brazil2
Miguel Angel Quimbayo Cardona, 33 let, biolog, PhD student lesnictví. (Velká Epocha)
Piracicaba, Brazílie (Kolumbijec žijící 2 roky v Brazílii)
Miguel Angel Quimbayo Cardona, 33 let, biolog, PhD student lesnictví

Jsem tady velmi spokojený. Každý, koho tady znám, se ke mně chová dobře. Lidé jsou velmi otevření a navázal jsem už spoustu přátelství. Jedna z nejlepších věcí jsou zdejší studijní možnosti, jako například stipendium. Je docela legrace, že po šesti měsících strávených tady mě moji spolubydlící začali považovat za Brazilce. A vždy, když mluvím s přáteli v Kolumbii, říkám: "my Brazilci." Je docela zajímavé, že většina Brazilců, se kterými přijdu do styku, nemá vůbec ponětí o tom, kde se Kolumbie nachází.

20100408_anketa_spain
Teresa Gil Martelová, 73 let, žena v domácnosti (Velká Epocha)
Kanárské Ostrovy, Španělsko (Španělka, která žila 40 let v Německu)
Teresa Gil Martelová, 73 let, žena v domácnosti

Řekla bych, že žít v Německu jako cizinec bylo výborné. Rychle jsem se přizpůsobila i díky mé tchyni, která se ke mně chovala jako k vlastní dceři. Ale nemůžu popřít, že mi docela trvalo pochopit a přizpůsobit se životnímu stylu Němců, protože byli (teď už je to jiné) velmi precizní a spořádaní. Snažili se co nejméně improvizovat, zatímco má latinská povaha byla úplně opačná. Přes dovolenou se tam každý rok vracím zpět, navštívit mé syny, vnuky a vnučky.

20100408_anketa_italy
Singa Kamaljit, 42 let, nezaměstnaný mechanik. (Velká Epocha)
Terranova Bracciolini, Itálie (Ind žijící 15 let v Itálii)
Singa Kamaljit, 42 let, nezaměstnaný mechanik

Pocházím z Indie. Před patnácti lety jsem přijel do Itálie a žilo se tady dobře, všude byla spousta práce. Mnoho lidí sem přijelo i s rodinou a přáteli. Ale dnes z nich pracuje se štěstím jeden ze čtyř. Mnoho lidí v Itálii má teď problém sehnat práci a Italové momentálně nepreferují zaměstnávat cizince. Takže v tuhle chvíli se moc dobře v Itálii necítím. Navíc je mnoho daní, které musíte platit. Je to těžké pro celou rodinu.

20100408_anketa_sweden2
Lejla Karjalainenová, 28 let, prodavačka. (Velká Epocha)
Gothenbourg, Švédsko (Bosňanka žijící 17 let ve Švédsku)
Lejla Karjalainenová, 28 let, prodavačka

Když jsem přijela do Švédska, bylo mi teprve 11 let. Pocházím z Balkánu, z Bosny. Přijela jsem sem kvůli válce. Už tady žiji větší část života, než v mé rodné zemi. Cítím, že nezáleží na tom, kde žijete, a zvláště pak ve Švédsku. Když se přizpůsobíte kultuře a tomu, jak zde lidé žijí, tak vše dobře funguje. Já jsem se adaptovala skvěle, jak v soukromí, tak v práci, a opravdu tady ráda žiji. Určitě chci ve Švédsku zůstat s mým manželem, Finem, a s našimi dětmi.

20100408_anketa_australia
Atsu Tomizawa, 39 let, krajinář. (Velká Epocha)
Tweed Heads, Austrálie (Japonec žijící 6 let v Austrálii)
Atsu Tomizawa, 39 let, krajinář

Život v Austrálii je skvělý. Myslím, že je to tady bezpečnější. Výborný je i systém vzdělávání a jsme šťastní, protože naše děti jdou do soukromé školy. Jsme opravdu rádi. Zdejší lidé jsou velmi laskaví, pomohli nám v mnohých věcech. Skutečně si toho vážíme. Tím, že tady pracuji, přispívám určitým způsobem společnosti. Je to mým cílem.

 

Rubriku Celosvětová anketa u nás najdete každý týden. Reportéři Velké Epochy rozmlouvají s lidmi z celého světa, aby se dozvěděli o jejich životech a pohledu na místní i světové skutečnosti. V příští anketě se budeme ptát: ,,Kdybyste potkali sami sebe jako dítě, jakou byste si dali radu do života?"

Article in English