20100417_zdravie_spanek
Dopřejte si dobrý spánek kombinací zdravé výživy a vhodného prostředí. (The Epoch Times)
Špatné spací návyky jsou zaviněny řadou různých věcí, jako stres, nadměrný hluk, špatný zdravotní stav a nevyrovnané tělo. Abyste mohli úspěšně bojovat se špatnými spacími návyky, musíte se zbavit nervozity, stresu a emočního rozrušení, vytvořit vhodné prostředí pro odpočinek, naučit se relaxovat a jíst potraviny nabízející tu správnou výživu.

Pro vytvoření dobrého prostředí na spánek byste měli zajistit, aby váš   pokoj byl temný, ani studený, ani horký, čistý a klidný. Nesledujte televizi předtím, než jdete do postele, protože to ztíží upadnutí do poklidného spánku. Namísto toho si udělejte čas na meditaci, zhluboka dýchejte v pokojném tempu nebo se dejte před odchodem do postele lehký strečink.

Zajistěte, že budete během dne na jasném světle, alespoň na čas, protože je všeobecně známo, že světlo je ten nejlepší regulátor našich biologických hodin. Venkovní světlo, ať už sluneční nebo pod mrakem, je považováno za nejjasnější a neúčinější ze všech světel. Pokud se v noci vzbudíte, snažte se světlu vyhnout.

Máte-li tendenci se uprostřed noci budit, dejte si k posteli blok a pero a zapište si všechno, co vás tíží a určete si v mysli časový úsek, kdy se těmito záležitostmi budete druhý den zaobírat. Pak na to zapomeňte.

Naplánujte si ideální čas pro chození do postele a budíček. Pokud si uvyknete na určitou rutinu, pomáhá to v dosažení dobrého zdravého spánku, protože naše těla jsou na režim zvyklá.

Z hlediska nutričního existuje pět druhů ovoce, jež mají sedativní účinky. Jsou to jablka, kiwi, hrozny, moruše a cicimek.

Plné jablečné aroma má velmi silné uklidňující a hypnotické účinky. Jablka jsou bohatá na vitamín B, C, draslík, zinek, železo, fosfor a vápník.

Kiwi je bohaté na hořčík, vitamín C a vápník. Tato nutriční kombinace stabilizuje emoce a potlačuje aktivitu sympatických nervů. Nedávná studie ukazála, že konzumace dvou plodů kiwi denně zlepšuje kvalitu spánku o čtyřicet procent.

Cicimek datlový je bylina posilující krev, užívaná v čínské medicíně. Uklidňuje ducha a posiluje slezinu a žaludek. Cicimek obsahuje protein, cukr, vitamín C, vápník, fosfor, železo a další prospěšné živiny.

Nedávná studie z Itálie potvrdila, že melatonin, který se nachází ve slupce hroznů, zlepšuje kvalitu spánku. Odborníci spekulují, že hladina melatoninu ve víně může být zvýšena vzájemným působením antioxidantů a alkoholu, který víno obsahuje. 

Moruše může být podle čínské medicíny používána na léčení nespavosti. Její další léčivé vlastnosti jsou výživa krve, zostření zraku a utišení žízně. Také pomáhá životní energii a likviduje nadměrné tekutiny.


Poznámka redakce: Před užitím jakýchkoliv bylinných léků se poraďte se svým lékařem. Kvůli zaznamenané přítomnosti těžkých kovů v bylinách z Číny se nedoporučuje konzumovat byliny pěstované v pevninské Číně.

Article in English