„Vypadá to, že si pořádně vyděláme,“ říká obchodník.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Goldman Sachs - Lloyd Blankfein svědčí před senátním podvýborem pro vyšetřování  - Capitol Hill ve Washingtonu, úterý 27. dubna 2010. (AP/SITA)
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Goldman Sachs - Lloyd Blankfein svědčí před senátním dvýborem pro vyšetřování  - Capitol Hill ve Washingtonu, úterý 27. dubna 2010. (AP/SITA)

NEW YORK - Zatímco se trh rizikových aktiv hroutil před očima, investiční bankovní gigant Goldman Sachs Group věděl, že sázením proti subprime hypotékám vydělá. To alespoň vyplývá z nově zveřejněných e-mailů, které odhalili američtí vyšetřovatelé.

Senátní stálý podvýbor pro vyšetřování (The Senate Permanent Subcommittee on Investigations), kterému předsedá senátor Carl Levin, zveřejnil o víkendu e-maily, které dokazují, jak některé firmy a jednotlivci z banky profitovali na hypoteční krizi spojené se subprime hypotékami.

Minulý týden obvinila americká Komise pro cenné papíry (SEC) banku Goldman Sachs z podvodu, týkajícího se zajištěné dluhové obligace (CDO) z roku 2007, za kterou se banka zaručila a prodala ji, ovšem už kupci nesdělila, že jistý rizikový investor (hedge fond) sází na její pokles.

SEC tvrdí, že Goldman takto oklamal dva investory do podkladových aktiv - ACA Management LLC a IKB Deutsche Industriebank AG, kteří kvůli poklesu hodnoty CDO přišli o milionové investice.

Goldman zatím označil žalobu za bezpředmětnou a sám tvrdí, že v transakci také přišel o peníze.

Ať již zaslouženě, nebo ne, Goldman již stejně přízeň veřejnosti ztratil. Zůstal jediným velkým hráčem na Wall Street, který v důsledku nedávné finanční krize nepřišel o značné množství peněz. Zatímco jeho konkurenti čelili ohromným ztrátám, Goldman stál pevně na nohou. Tou dobou jej chválili i analytici, kteří oceňovali především jeho schopnost předvídat situaci a včas opustit trh subprime hypoték..

Slyšení o Wall Street, finanční krizi a roli giganta Goldman Sachs bude probíhat v úterý ve Washingtonu. Mezi svědky je i generální ředitel Goldmana - Lloyd Blankfein a vicepresident Fabrice Tourre, kteří čelí obžalobě z účasti na podvodu s CDO.

 

Sázení proti trhu

V e-mailu ze dne 18 listopadu 2007 Blankfein napsal: „Samozřejmě, že se nebojíme zmatku v oblasti hypoték. Prodělali jsme peníze, ale pak jsme vydělali více, než jsme ztratili, kvůli sázení na pokles.“

Zpráva naznačuje, že Goldman profitoval díky sázení na pokles některých subprime investic.

Goldman ovšem trvá na tom, že v okamžiku, kdy si ostatní země uvědomily, že hodnota jejich nemovitostí klesá, začal také prodělávat. Firma uvádí, že v letech 2007 a 2008 přišla v souvislosti se subprime hypotékami o 1,2 miliardy dolarů.

E-maily však dokazují něco jiného. Zatímco trh subprime hypoték začal roku 2007 uvadat a mnoho ratingových agentur zhoršilo jejich hodnocení, jeden člověk v Goldmanu rozhodně zůstával klidný.

„Vypadá to, že si pořádně vyděláme,“ napsal obchodník Donald Mullen koncem roku 2007 v e-mailu svému kolegovi, Michaelu Swensonovi.

„Ano, máme velmi dobrou pozici,“ odpověděl Swenson.

V jiném e-mailu zase jiný obchodník z Goldmana přirovnává investice do „Frankensteinova monstra, které se obrací proti svému vlastnímu vynálezci“.

Tourre sám věděl, jak lukrativní bylo sázet na pokles těchto cenných papírů.

 „Stručně řečeno obchoduji s produktem, který před měsícem stál 100 dolarů a dnes má hodnotu 93, a který v průměru ztrácí hodnotu rychlostí 25 centů za den. ... To možná na první pohled není kdovíco, ale když vezmete v úvahu, že tyto věci nakupujeme a prodáváme v miliardových nominálních hodnotách, dělá to dohromady fůru peněz,“ napsal Tourre v e-mailu počátkem roku 2007.

V reakci na to mluvčí Goldmanu řekl, že senátor Levin schválně vybral inkriminované e-maily, aby proti bance poštval veřejnost. E-maily byly součástí balíčku s 20 miliony dokumentů, který byl doručen americkému Senátu.

Sázení proti určitým finančních derivátům na trhu, tzv. „bearish“, však není v oblasti investování nic nového, natož nelegálního. Investoři a obchodníci tak činní dnes a denně v naději, že spekulacemi na pokles přechytračí ostatní účastníky trhu.

 

Načasování žaloby zpochybněno

Úterní jednání o Goldman Sachs však podle některých bude sloužit jako munice pro demokratické zákonodárce, kteří doufají, že jim pomůže kongresem protlačit finanční reformu.

Prezident Barack Obama navštívil v úterý newyorský Wall Street, aby zde získal podporu na prosazení jeho nové finanční reformy, která podle něj pomůže americké ekonomice a finančnímu sektoru.

Republikáni tvrdí, že návrh zákona způsobí víc škody než užitku a že povede jen k většímu čerpání finanční pomoci od státu. Reformní zákon obsahuje i kontroverzní „Volckerovo pravidlo“, jehož cílem je zákaz obchodování s některými deriváty, což by mohlo řadě bank způsobit nemalé ztráty.

Jiní zpochybňují načasování žaloby SEC. David Kotz, generální inspektor SECu, v pátek večer prohlásil, že navrhne zahájení vyšetřování načasování žaloby SEC proti Goldman Sachs.

Šetření bylo údajně zahájeno z podnětu republikána Darrella Issy, který vyjádřil své znepokojení, zdali SEC neoprávněně nezveřejňuje informace, aby ovlivnila debatu kolem schválení nové finanční reformy v kongresu.

Úředníci SECu hlasovali 3 ku 2 pro pokračování kauzy proti Goldmanu, což dokládá rozkol předních představitelů SECu ohledně načasování nebo podstaty případu.

Article in English