Globálně se pro pěstování bavlny využívá půda o rozloze skoro 32 milionů hektarů. (Ilustr. foto: Kimberly Vardeman/Flickr.com)
Globálně se pro pěstování bavlny využívá půda o rozloze skoro 32 milionů hektarů. (Ilustr. foto: Kimberly Vardeman/Flickr.com)

Za použití v současnosti nejvíce rozšířených metod pěstování je na výrobu jednoho trička potřeba 140 gramů hnojiva a pesticidů. To je téměř váha samotného trika! Navíc, sedm nejrozšířenějších pesticidů používaných na bavlnu jsou buď domnělé nebo potvrzené karcinogeny. S tím, jak se moderní bavlníkový průmysl vyvíjel, škůdci a plevel se staly v čím dál větší míře odolné pesticidům, tzn. že je třeba použít více jedovatých chemikálií.

Co se týká vody, okolo 3 500 litrů jí je nutných k vyprodukování půl kila bavlny, přičemž šedesát procent vody na zavlažování se vypaří nebo promrhá špatnými metodami zalévání. Aralské moře v Rusku, které bylo jedno z největších sladkovodních jezer na světě, prakticky vyschlo kvůli odvodu vody na zavlažování bavlny.

Globálně se pro pěstování bavlny využívá půda o rozloze skoro 32 milionů hektarů. Bavlna zabírá přibližně 2,5 procenta obdělávané půdy na světě, ale spotřebovává skoro 16 procent insekticidů – více, než kterákoliv jiná plodina. Životní prostředí platí za naši poptávku po  bavlně obrovskou cenu.

Geneticky upravovaná bavlna

Jedním z řešení nadměrného používání pesticidů měla být geneticky upravovaná bavlna. Obsahuje Bt toxin a stala se rozšířenou, ovšem objevují se náznaky, že někteří škůdci, jako předivka polní, vůči ní začínají být odolní.

Další problém je, že bavlna s Bt je patentovaná a pěstitelé jsou tak závislí na dané společnosti nejen z hlediska semen, ale i kompatibilních chemikálií. V Indii například došlo k mnoha sebevraždám pěstitelů kvůli nezodpovědné propagaci geneticky upravované bavlny. Rovněž existuje riziko, že se negeneticky upravovaná bavlna může od geneticky upravované „nakazit“.

Organická bavlna

V posledních letech se výrobci spojili, aby vytvořili organické, trvale udržitelné odvětví výroby bavlny. Zavádějí se nové praktiky a mění se ty staré, např. účinější strategie ničení plevele, místo syntetických hnojiv se používá hnůj, místo pesticidů biologická kontrola škůdců. To všechno, aby se minimalizoval dopad pěstění na naši planetu.

Rovněž se používá střídavé obhospodařování, aby si půda odpočinula. Na pozemku se osadí jiné plodiny, a tím se obnoví úrodnost zeminy. Aby mohlo být pole certifikováno jako organické, nejméně tři roky se nesmí používat pesticidy a herbicidy a nesmí jít o geneticky upravovanou verzi plodiny.

Cena organické bavlny

I když se organickému pěstování bavlny daří dobře, stále je ještě v plenkách. Organické zemědělství je proces náročný na práci a kvůli střídavému obhospodařování sklízí pěstitelé méně.

To vše se odráží v ceně stoprocentně organického oblečení z bavlny a tak některé společnosti minimalizují cenu mícháním organické a neorganické bavlny.

Nepoctivé firmy

Při koupi výrobků z organické bavlny si zkontrolujte, jestli jsou organické stoprocentně nebo jen částečně. V případě, že jde o druhou možnost a není ani uvedeno množství organické bavlny, je dost možné, že je v produktu použito pouhé jedno až tři procenta organického materiálu. Divili byste se, kolik světových značek velkých jmen se snažilo zákazníky tímto způsobem oklamat.

Pokud jsme na pochybách, kontaktujte společnost a na rovinu se jich zeptejte: „Jaké procento organické bavlny používáte ve výrobku X?“

Další věc, na kterou byste si měli dávat pozor, je nedávný skandál z Indie. V lednu 2010 údajně našla německá laboratoř v třiceti procentech testovaných vzorků organické bavlny z Indie  bavlnu geneticky upravovanou. Certifikované organické výrobky přítomnost geneticky upravovaných materiálů nepovolují.

To je obzvlášť znepokojující situace, zvážíme-li, že Indie vypěstovala v sezóně 2008/2009 61 procent celkového množství organické bavlny, a tudíž nemusí být snadné najít textilie vyrobené ze zdrojů z této oblasti. Jediné, co můžete udělat v tomto případě, je ptát se oděvních firem přímo, zmínit skandál, a zjistit, jak se k tomu postaví.

Je organická bavlna opravdu ekologická?

I když jsou snahy některých pěstitelů bavlny o výrobu plodin přívětivějších k naší zemi obdivuhodné, mým pochopením je, že díky charakteru bavlníku půjde vždy o průmysl, který si vyžaduje neuvěřitelné, a snad i neekologické množství vody.

Pokud je dopad na vodní zdroje vaší velkou starostí a je důležitý při volbě nákupu, můžete zkusit popátrat po alternativních vlákninách pro vaše ošacení, např. konopí nebo směs organické bavlny a konopí.

Green Living Tips je internetová databáze poháněná z obnovitelných zdrojů, která přináší širokou škálu ekologických rad, návodů a tipů a zpráv z oblasti životního prostředí. Pomáháme spotřebitelům i firmám snižovat náklady, spotřebu a dopad na životní prostředí.

Article in English