„Netýrejte paní Čchen a pusťte ji domů,“ žádá blesková petice, kterou spustila brněnská pobočka Amnesty International (AI).

Paní Chen Zhenping byla v srpnu 2008 odsouzena k osmi letům vězení za praktikování meditační praxe Falun Gong
Paní Chen Zhenping, která byla v srpnu 2008 odsouzena k osmi letům vězení za praktikování meditační praxe Falun Gong. (scan fotografie/ amnestyinternational)

Paní Chen Zhenping (čti: Čchen Čen-pching), která byla v srpnu 2008 odsouzena k osmi letům vězení za praktikování meditační praxe Falun Gong[1](čti: Fa-lun-kungu), je podle nejnovějších zpráv, které uvádí AI, ve věznici vystavena týrání a jinému špatnému zacházení.

Zdroje uvádějí, že je vystavena pravidelnému bití, přivazování k lůžku a je omezována v možnosti chodit na toaletu. Údajně jí byly také násilím vpravovány neznámé látky injekcemi do těla.

Brněnská skupina AI připravila na její obranu bleskovou petici, ke které se připojilo celkem sto šedesát jedna signatářů včetně biskupa Václava Malého, profesora Jana Sokola, novináře Petra Uhla, herečky Táni Fischerové a dalších osobností. Jedním ze čtyř adresátů výzvy je i velitel věznice, ve které je paní Čchen zadržována.

Této akci předcházely bleskové petice v listopadu 2008, kdy se objevily zprávy o odsouzení paní Čchen Čen-pching a jejím zadržování v izolaci a bití, a koncem ledna 2009, když se vynořily nové důvody k obavám o její bezpečí.

Dopisy na její obranu odeslala rovněž řada návštěvníků akcí Týdne proti násilí na ženách v listopadu 2008. Akce se koná v rámci kampaně "Lidská práva pro Čínu".

 

USA a EU vyzvali Čínu k ukončení pronásledování

17. března vydali členové poslanecké sněmovny USA usnesení, ve kterém odsuzují současný čínský režim za jedenáct let dlouhé pronásledování duchovní školy Falun Gong.

Zmiňovaná rezoluce vyjadřuje sympatie Falun Gongu a jejich rodinným příslušníkům, kteří trpí pronásledováním, zastrašováním, vězněním, mučením, a dokonce přicházejí o své životy. Usnesení striktně odsuzuje pronásledování čínské vlády probíhající v posledních deseti letech, vedené pouze z toho důvodu, že si lidé udržují svoje osobní přesvědčení.

Sněmovna tímto vyzvala vládu Čínské lidové republiky, aby okamžitě zastavila a ukončila své kampaně pronásledování, zastrašování, věznění a mučení praktikujících Falun Gongu. Také požaduje  okamžité zrušení takzvaného Úřadu 610, který označila parlamentní komise jako mimosoudní bezpečnostní aparát, jemuž byl svěřen mandát k „odstranění Falun Gongu“. Čtěte více...

Podobné prohlášení vydal Evropský parlament v roce 2006 a další v roce 2007, kdy důrazně odsoudil věznění a mučení praktikujících Falun Gongu ve věznicích, v táborech na ,,převýchovu prací“, psychiatrických léčebných zařízeních a ,,zákonných vzdělávacích zařízeních“.

Ve zprávě tehdy členové parlamentu oznámili svoje znepokojení nad zprávami o chirurgickém vyjímání orgánů vězněných vyznavačů Falun Gongu a prodeji těchto orgánů nemocnicím. Jejich vyhlášení naléhavě žádalo čínskou vládu, aby skoncovala s vězněním a mučením následovníků Falun Gongu a okamžitě je propustila.

 

Zatykače na čínské státníky za genocidu a zločiny proti lidskosti

Argentinský soudce Octavio Araoz de Lamadrid z Federálního soudu č. 9 dne 17. prosince 2009 v historickém procesu se dvěma bývalými čelními čínskými funkcionáři vynesl rozsudek za jejich zodpovědnost ve stále probíhajícím pronásledování milionů praktikujících duchovní disciplíny Falun Gong[1] ze strany čínského komunistického režimu. Součástí rozsudku je i nařízení k zadržení obou funkcionářů, kteří se v současnosti nacházejí v Číně. Čtěte více…

Po dvou letech vyšetřování přijal španělský soudce žalobu za genocidu a mučení v prvním případu svého druhu, kdy mezi obviněnými figuruje pět vysokých představitelů Komunistické strany Číny (KS Číny), kteří se mají zodpovídat za svou roli při pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Čtěte více…

 

Čínští advokáti se staví proti perzekuci

Mnozí čínští advokáti otevřeně prohlásili, že "Falun Gong je v Číně zákonnou organizací a že pronásledování Falun Gongu, které řídí Komunistická strana Číny, je nezákonné". Stále větší počet advokátů vystupuje na obranu následovníků Falun Gongu a neděje se tak pouze v pevninské Číně, ale také ve světě. Mezi nejznámější čínské advokáty patří především neústupný Kao Č’šeng, kterého unesla čínská tajná policie před olympiádou v Pekingu 2008 a který je od té doby zadržován na neznámém místě.

[1] - Falun gong je takzvaná čchi-kungová praxe zabývající se rozvojem těla a mysli, před rokem 1999 v Číně měla podle vládních statistik 70 milionů příznivců, v roce 1999 jej čínská vláda kvůli jeho masové popularitě zakázala.