20100509_sport_logomspVe druhém zápase základní skupiny nastoupili naši hokejisté proti Norsku. Poprvé v historii nás tento severský soupeř porazil.

small_Czech_Republic 2 : 3 small_Norway

Sestavy

Česká republika (trenér Vladimír Růžička): Pavelec - Rozsíval, Blaťák, Rachůnek, Čáslava, Novák, Barinka, Gřegořek - Červenka, Rolinek, Jágr - Hubáček, Marek, Voráček - Novotný, Vampola, Kašpar - Klepiš, Růžička, Koukal – Kvapil
Norsko (trenér Roy Johansen): Grotnes - Holos, Bonsaksen, Kaunismaki, Jakobsen, Lokken Ostli, Solberg - Thoresen, Zuccarello Aasen, Fredriksen - Spets L.E., Bastiansen, Olimb M. - Holtet, Roymark, Laumann Ylven - Lorentzen, Spets K.H., Forsberg - Olimb K.A.

1. třetina

Aktivněji začali naši hráči. Ve čtvrté minutě otestoval Grotnese Jágr a na konci šesté minuty Klepiš. Následovalo vyloučení Bonsaksena za držení. Norové si ale oslabení ohlídali.

Zklamání přišlo na začátku třinácté minuty, kdy Zuccarello Aasen vypálil z mezikruží nad vyrážečku českého gólmana a Norsko se ujalo vedení 0:1.

Aktivity, kterým chybělo přesné zakončení, provázely naše hokejisty až do konce třetiny. Naopak, Norové se osmělili. Pár sekund před závěrem první části došlo i na ruční vyřizování.

2. třetina

25. minuta přinesla příležitost početné výhody pro Česko, když si šel na trestnou lavici sednout Holos za držení. Po zhruba minutě se síly srovnaly po hákování Vampoly. Zatím co hráčský kumšt moc nerostl, přibyl další faul; za podražení si šel sednout Jakobsen. Dalších pár vteřin, a Kašpar si  vynutil faul od Holose. Hrálo se tedy čtyři na tři ve prospěch ČR. Začalo neúprosné svírání Norska, a když Vampolovi vypršel trest, bylo na ledě už pět Čechů. A konečně! Jarda Jágr na konci 28. minuty srovnal z mezikruží stav zápasu na 1:1.

V polovině zápasu se naši borci snažili vymyslet v útočném pásmu, jak na Grotnese. Ale náhle se hra přesunula, Norové zaclonili Pavelecovi výhled a tečovanou střelou Frederiksena se znovu ujali vedení 1:2.

Do konce třetiny se kromě další potyčky nic významného neudálo a zaskočený tým Česka si šel do šaten pro studenou sprchu od trenéra.

3. třetina

Ve 45. minutě Norsko zvýšilo náskok na 1:3 po Bastiansenove střele.

Naši hokejisti konečně pochopili situaci a začali hrát aktivněji. Pěknou šanci připravili Klepiš s Červenkou, leč pravý beton norského gólmana byl pohotový.

Ve 49. minutě šel na trestnou lavici Lorentzen za držení. Jágr pak otestoval Grotnese, ale marně. Minutu do konce norského trestu se síly srovnaly, když Novák držel soupeři hůl. Následná minutová přesilovka Norů naštěstí nic nepřinesla.

Šest Norů na ledě na konci 52. minuty znamenalo početnou výhodu pro Česko. Rachůnek naservíroval Jágrovi, a ten poslal norskému gólmanovi pozdrav mezi betony. 2:3

Odpověď si málem nachystal Zuccarello, který se dostal v těsném závěsu Čáslavu před Pavelce. Čáslava neměl jinou možnost a za držení si šel odpykat 2 minuty. Oslabení jsme zahráli na výbornou.

Tlak českého týmu se zvyšoval a v 58. minutě jsme si vynutili faul Kaunismakiho. Norové ale puky vyváželi a norskou svatyni ohrozil pouze jednou Klepiš. Po přesilovce, 50 sekund do konce zápasu,  byl Pavelec stažen na střídačku a šest Čechů v poli se snažilo o vyrovnání. Nakonec ale neúspěšně.

I když poměr střel 46:15 pro ČR vyzníval statisticky dobře, kvalita hry byla dosti slabá. Je nutno také poznamenat, že sudí toho Norům odpustil víc, než by bylo zdrávo. Jako nejlepší hráč za ČR byl vyhlášen Jarda Jágr, z čímž nejde nesouhlasit. Za Norsko to byl taky oprávněně gólman Grotnes.

Poslední zápas základní skupiny svede Česko se Švédskem ve čtvrtek. Jestliže ve skupině C nevyhraje Francie ani jeden zápas, náš tým postoupí do kvalifikačních skupin s odřenýma ušima.