20100509_sport_logomspV dnešním zápase se hrálo o hodně. To bylo vidět nejen na nervozitě hráčů, ale i fanoušků. Naštěstí ale naši kluci nezklamali.

small_Czech_Republic 3:1 small_Latvia

Sestavy

Česká republika (trenér Vladimír Růžička): Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Němec, Rachůnek, Mojžíš, Gřegořek - Vampola, Klepiš, Jágr - Marek, Rolínek (C), Voráček - Červenka, Novotný, Kašpar - Hubáček, Růžička, Koukal - Kvapil
Lotyšsko (trenér Olegs Znaroks): Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, Kulda, Andersons, Jass, J. Redlihš - Vasiljevs (C), Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, Meija - Sulietis, Pečura

1. třetina

Hned v první minutě nám nabídl početnou převahu hákováním Pujacs. Z toho ale nic konkrétního nevzešlo. Po přesilovce Česko pokračovalo v tlaku na lotyšskou bránu, což vedlo až k potyčce a další dvě minuty se hrálo čtyři na čtyři.

Na konci šesté minuty Česko opět Lotyšům zavařilo několika dorážkami. Kašpar zůstal po nedovoleném zákroku holí do tváře ležet na ledě, ale na trestní lavici rozhodčí poslal Novotného za hákování... Oslabení jsme uhlídali.

Po faulech na konci 12. minuty a polovině 14. minuty jsme hráli přesilovou hru pět na tři, ale opět jsme nedokázali vytvořit situaci, která by Masalskise vážně ohrozila.

Celý průběh třetiny byl sice český tým aktivnější a držel puk více, přihrávky ale moc přesné nebyly a celkově byla hra zvláštně nervózní.

2. třetina

Druhou část hry otevřeli Lotyši tvrdou střelou na Vokouna. Ten si s ní ale poradil.

Ve 22. minutě se sudímu nezdálo v pořádku střídání našeho týmu a trest za mnoho hráčů na ledě si šel odsedět Červenka. Paradoxně nám oslabení pomohlo. Koukal s Rolinkem se vyřítili z našeho obranného pásma, Koukal českému kapitánovi namazal a ten už kotouč do lotyšské brány dopravil a posunul tak Česko do vedení 1:0. Po brance se náš střelec narazil na tyč a vypadalo to, že má vážnější zranění. Naštěstí se z šaten za pár minut vrátil.

Následoval hokej s občasnými střeleckými příležitostmi, ale naši hokejisti pořád nemohli vytvořit tu správnou kombinaci.

Dvě minuty před koncem třetiny náš kapitán opět zabodoval a opět ve vlastním oslabení. Z levého křídla vypálil bombu do pravého horního rohu lotyšské svatyně a Masalskis už nestihl zvednout  lapačku tak vysoko. 2:0

3. třetina

Tlak závěrečné části hry se naplno projevil od 52. minuty. Nejdříve neuspěl osamocený Klepiš a po následném přesunu trefil Sprukts tyč. Neúspěšnou střelou se Lotyši nenechali odradit a v další kombinaci poslal tvrdou střelu za Vokounova záda Pečura 2:1.

To si ale český tým nenechal líbit. Ani ne minutu poté Červenka přihrál před ránu najíždějícímu Novotnému. Masalskis se povytáhl z brány, Novotný vrátil kotouč zpět Červenkovi a ten se dočkal svého prvního gólu na tomto šampionátu. Česko tak zvýšilo vedení na 3:1.

Lotyši vyčerpaní včerejším zápasem s Norskem se už na moc aktivit nezmohli a náš tým tak vydělal cenné 3 body.

Od posledního zápasu kvalifikačních skupin dělí Česko jen osmnáctihodinová prodleva. Navíc půjde o extrémně náročný souboj s Kanadou a co je důležitější, rozhodne se o postupu Česka do čtvrtfinále.