Pavilon Anthropos v průběhu Muzejní noci. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)
Pavilon Anthropos v průběhu Muzejní noci. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

I přes velmi chladné počasí šestý ročník Brněnské muzejní noci vytáhl do ulic desítky tisíc návštěvníků. Více než třicet muzeí, galerií, kostelů, knihoven a kulturních institucí otevřelo v sobotu 15. května 2010 své brány pro lidi všech věkových kategorií, které byly po celý večer otevřeny zdarma. Od šesti hodin večer až do půlnoci tak mohli návštěvníci brázdit brněnské ulice a nasávat neobyčejnou atmosféru v šestihodinového maratonu v ulicích. Pořadatelé tentokrát zvládli organizaci monstrózní akce na jedničku. Bohatý program, speciální linky autobusů dopravující tisíce lidí na nejfrekventovanější místa a široká nabídka koncertů, výstav a vystoupení zaručily mimořádný úspěch celé akce. Davy lidí neodradilo ani mimořádně chladné počasí, které panovalo venku. Výsledek? Účast více než 130 000 návštěvníků, plná muzea a neopakovatelná atmosféra, která ovládla celé město, opět dala kvinde rčení, že by v Brně byla nuda...

Největší nápor - Technické muzeum

Technické muzeum - místo největší koncentrace návštěvníků. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)
Technické muzeum - místo největší koncentrace návštěvníků. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Tradičně největší vlna zájmu připadla na Technické muzeum. Před vchodem celý večer stála několik desítek metrů dlouhá fronta. Proto mnozí při představě dlouhého čekání ve frontě účast vzdali. Ti vytrvalí byli odměněni nabitým programem s ukázkami řemesel, technických vymožeností a hlavně tisícovek exponátů ze všech možných oborů vědy a techniky od historie po součastnost. Hudebně celou noc doplňovala skupina Shivanam se svým meditativním programem. Rozsáhlost areálu je neuvěřitelná a „to svoje" si tam mohli najít všichni, od nejmenších až po seniory. Výjimkou nebyly ani malé děti v doprovodu rodičů nebo prarodičů. Pokud jste se v muzeu nezasekli na celou noc, tak byly k vidění i spousty jiných lákadel v centru.

Výstavy, divadla, koncerty - koktejl toho nejlepšího z Brna

Orchestrion. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)
Orchestrion. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Pražákův palác nabídl výstavu Viktora Pivovarova i s výkladem anebo koncert skupiny Fiordmoss. Na hradě Špilberk probíhala šermířská vystoupení, gotický řemeslný jarmark, taneční a divadelní představení, které o půlnoci ukončil Tančící oheň v podání souboru Rex. V kasematech byli k vidění doboví vojáci a výstavka zbraní, jižní bastion hradu se změnil v astronomickou moderně vybavenou pozorovatelnu se špičkovými dalekohledy Koperníkova planetária. Pavilon Anthropos kromě tradiční výstavy o vývoji člověka obohatil venkovní prostory o čajovnu a koncerty několika skupin a DJ. Dům pánů z Kunštátu nabídl pozoruhodný Artjarmark. Muzeum romské kultury překvapilo nabídkou tradiční romské kuchyně, módní přehlídkou, hudbou nebo workshopem mozaiky z barevných písků.

Muzejní noc nejen v Brně

K brněnské muzejní noci se připojily i mimobrněnská kulturní zařízení a zvláštní linky tak přepravovaly účastníky „Noci" do kláštera v Rajhradě, na Mohylu míru ve Slavkově, muzeum v Podklášteří u Tišnova, Památník Bible Kralické nebo starý zámek v Jevišovicích. Muzejní noc probíhala také v Ostravě a Českém Brodě.

Brněnské ulice zažily nevídaný nápor lidí. Nebylo v lidských silách stihnout všechny nástrahy velkoměsta, a tak nezbývá než se o to pokusit zase rok; snad se počasí umoudří. Pro ty, kterým by příval kultury nestačil, mohou zavítat do 123 českých a moravských měst, které se k Muzejní noci v průběhu května a června připojily. Smršť volných vstupů do muzeí ukončí 12. červnem Praha.