Ilustrační foto - zajatí somálští piráti u pobřeží Keni, na palubě britské královské válečné lodi dne 27. dubna 2010. (AP/SITA)
Ilustrační foto - zajatí somálští piráti u pobřeží Keni, na palubě britské královské válečné lodi dne 27. dubna 2010. (AP/SITA)

Deset pirátů zajatých minulý týden ruským námořnictvem poblíž Somálska bylo v pátek posazeno na nafukovací člun bez navigačního zařízení a necháno svému osudu v Indickém oceánu.

Ruské úřady předpokládají, že piráti jsou teď mrtví.

Úřady pro ruský tisk oznámily, že radarový kontakt s člunem byl po hodině ztracen a všichni piráti „patrně“ zemřeli, ovšem více podrobností odmítly sdělit. Komentátoři spekulují o tom, co se skutečně stalo, zvláště poté, co ruský prezident minulý týden naznačil, že zločince tvrdě potrestá.

„Budeme se muset zachovat jako naši předkové, když potkali piráty,“
prohlásil Medveděv. Ministr obrany v pátek informoval, že kvůli nedostatečným mezinárodním zákonům došlo ke změně v plánu a místo soudního procesu v Moskvě byli piráti vypuštěni na moře.

Mluvčí evropských námořních sil Navfor v Somálsku varoval před unáhlenými závěry. Pro BBC uvedl, že je nemožné říct cokoliv bez znalosti dalších podrobností o člunu, počasí a ostatních faktorech.


Article in English

Související články:

Proč se ze Somálců stali piráti