Ilustrační fotografie. (topnews.in)
Ilustrační fotografie. (topnews.in)

Britská lékařská komora zbavila doktora Andrew Wakefielda jeho licence k vykonávání povolání za to, že spojil autismus s očkováním proti spalničkám a jiných onemocněním.

Doktor Andrew Wakefield se narodil v rodině lékařů a poté, co roku 1981 obdržet v Kanadě lékařskou licenci, stal se v roce 1985 členem Královské lékařské akademie.

Publikoval ve svém oboru mnoho výzkumných prací a podle BBC se zajímal o možné spojení mezi autismem a očkovacími látkami.

Výzkumná práce, kterou Wakefield publikoval roku 1998 v lékařském časopisu Lancet, poskytla dostatečný důkaz, že vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám mohou u dětí vytvořit autistické symptomy. Podle agentury AP způsobil článek velký rozruch a počet dětí, které obdržely očkování, klesl ve Velké Británii z 95 procent v roce 1995 na 50 procent v roce 2000.

Ačkoliv mnoho článků v lékařských žurnálech tvrdí, že očkování proti spalničkám jsou bezpečná a mohla zabránit nedávným epidemiím, Wakefield si za výsledky svého výzkumu stojí a roku 2004 otevřel v USA autistické centrum.

Časopis Lancet letos v únoru Wakefieldův článek stáhl s odůvodněním, že nebyl řádně schválen místním etickou komisí. V rozhovoru s deníkem Boston Globe Wakefield uvedl: „Domnívám se, že některá očkování jsou neopodstatněná,“ a navrhl, aby se celkový počet očkování na jedno dítě snížil.

Lékaři se sice ještě neshodli na konkrétním závěru ohledně spojitosti mezi autismem a očkováním, ale existuje důkaz, že očkovací látky mohou mít na děti trpící specifickými zdravotními podmínkami negativní účinky. Wakefield se údajně hodlá proti pondělnímu usnesení odvolat.

Article in English