Ženy pracující v čínské lékárně.  (jimmiehomeschoolmom/ flickr.com)
Ženy pracující v čínské lékárně - ilustrační foto.  (jimmiehomeschoolmom/ flickr.com)

Falešná léčiva jsou v Číně rozšířena už mnoho let a nedávno na sebe čínský regulační systém potravin a léků opět přitáhl pozornost, když se zjistilo, že trh s léčivy zaplavují falešné léky proti rakovině.

Čínské úřady 22. června oznámily, že Číňan s americkým občanstvím, jehož příjmení je Ding, byl společně se třemi spolupachateli zatčen za výrobu a prodej nepravých léků proti rakovině v celkové hodnotě 4,4 miliónu amerických dolarů.

Ding údajně vyráběl falešné léky, označené jako léky na předpis z dovozu, v ilegálních zařízeních. Ding (47), který dostal americké občanství roku 2003 po dokončení postdoktorálního studia v zahraničí, začal prodávat falešné léky v roce 2008, když pracoval jako generální manažer biofarmaceutické společnosti v Hangzhou.

Padělky byly prodávány na internetu za desetinu ceny originálních produktů, která se pohybuje v průměru kolem 3 000 USD za lahev. Napodobeniny byly prodávány minimálně v osmi provinciích.

Hlavní značky, které se padělaly, zahrnovaly lék na leukémii Gleevec od firmy Norvatis, Nexavar na rakovinu ledvin od fy Bayer, Iressu od fy Astrazeneca na rakovinu plic a Tarcevu od Geneltechu na rakovinu plic.

Objevily se spekulace, že Dingovy padělky zahrnují jen malou porci falešných protirakovinných léků vyrobených a prodaných v Číně a zahraničí.

Podle China Southern Weekly uvedla mluvčí šanghajské pobočky americké firmy SciClone Pharmaceutical International, že více než dvacet procent jejich léku Thymosin Alpha-1 na rakovinu na čínském trhu je padělaných. Dodala, že falešná léčiva byla nalezena ve státních lékárnách.


Nebezpečné padělky

Mezi těmi, kteří byli podvedeni napodobeninami, je Geng z Nanjingu, který vydal tisíce dolarů za Thymosin, než si uvědomil, že lék nemá vůbec žádný účinek. Geng léky zakoupil ve státem certifikované lékárně Xinte.

Testy léků se dospělo k závěru, že byly padělané. Dva členové Gengovy rodiny, kteří nepravý lék rovněž užívali, už zemřeli.

Rovněž zásoby léku Alimta ve stejné lékárně se podle výrobce značky, společnosti Lilly LLC,  ukázaly být napodobeniny.
 
Navzdory tomu, že farmaceutické společnosti záležitost nahlásily čínské Státní správě pro potraviny a léčiva (SSPL), úřad má pověst shovívavosti vůči distributorům padělaných léků.

 

Vysoká míra korupce

Mluvčí SciClone Pharmaceutical řekla, že odcestovala kvůli případu lékáren Xinte do Nanjingu. Firma vydala psané svědectví proti distributorovi podvodného léku, ale místní svědci z SSPL tvrdili, že vzorky zabavené z lékárny byly ve skutečnosti autentické.

Krátce poté byla lékárně její licence, která byla předtím zrušena, obnovena,  jakmile žena bývalého majitele lékárny zaregistrovala novou licenci a následně obchod znovu otevřela. Její manžel nebyl obviněn ani potrestán.

Osm různých farmaceutických firem, včetně SciClone Pharmaceutical a Lilly, případ konzultovaly s SSPL v Nanjingu a nahlásily jej vyšším místům. Bývalý ředitel SSPL, Zhen Xiaoyu, byl v roce 2007 popraven za přijímání úplatků za udělování licencí padělaným lékům.

Čínští občané neváhali poukázat na korupci a neschopnost regulačních úřadů. „SSPL se stará jen o peníze,“ řekl místní občan, který si nepřál být jmenován. „Myslí si, že nemocní rakovinou jsou odsouzeni zemřít, s léky anebo bez léků. Obyčejní lidé, jako my, si nemůžou drahé léky dovolit, takže můžeme jen čekat na náš konec. Buď nás zabije falešný lék nebo ta nemoc.“

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že deset procent farmaceutických léků, které jsou na světě v oběhu, jsou falešné a že Čína je největším výrobcem těchto padělků.

Article in English