20100705_zajimavosti_kostra
Amputace v době kamenné: Vědci našli u této kostry z doby kamenné důkaz precizní amputace  (foto se svolením Antiquity Journal)

Na neolitickém nalezišti vykopaném v roce 2005 v Buthiers-Boulancourt, 60 kilometrů od Paříže, objevili vědci kostru starého muže pohřbenou před téměř sedmi tisíci lety. Testy ukázaly záměrnou a úspěšnou amputaci, při které byl použit nabroušený pazourek k odřezání kosti pažní nad kloubním zářezem.

Působivé je také to, že pacient byl anestetizovaný. Končetina byla odřezána čistě a rána byla ošetřena ve sterilních podmínkách. Všeobecně se ví, že doktoři v době kamenné prováděli trepanace (tj. proražení lebeční kosti), ale o amputacích se až do dneška nevědělo.

Podle výzkumné práce zveřejněné v Antiquity Journal neodhalilo makroskopické vyšetření v souvislosti s touto amputací žádné infekce, což naznačuje, že operace byla provedena v relativně sterilních podmínkách.

Vědci zjistili, že pacient operaci přežil a i když trpěl pakostnicí (zánětem kostních kloubů), žil ještě další měsíce, ne-li roky po zákroku.

Podle deníku Daily Mail uvedl vědec Cécile Buquet-Marcon, že byly zřejmě použity rostliny proti bolesti, jako např. halucinogenní durman a další byliny, jako šalvěj, byly pravděpodobně použity k vyčistění rány.

Ztráta paže pacienta nevyloučila ze společnosti. Jeho hrob měřil nadprůměrné dva metry a obsahoval břidlicovou sekeru, pazourkový rytec a pozůstatky mladého zvířete, což naznačuje vysoké společenské postavení.

Article in English


Čtěte také: