Když cizinci navštíví Čínu, mohou před sebou najít rozvinutý červený koberec. (New Epoch Magazine)
Když cizinci navštíví Čínu, mohou před sebou najít rozvinutý červený koberec. (New Epoch Magazine)
Když cizinci navštíví Čínu, mohou před sebou najít rozvinutý červený koberec - opravdový rudý koberec. Za lichotivou pozorností a dobře připravenou pohostinností možná spočívají roky pečlivého průzkumu směřujícího na získání vlivu nad vybranými návštěvníky.

„Podnikat v Číně je největší pocta v mém životě," svěřil se reportérovi Velké Epochy Steven Miller, ředitel soukromé skladnické firmy. „Chovali se ke mně jako ke králi: rudý koberec, vynikající jídlo a místní politici, kteří jsou velmi vnímaví."

Sam Sullivan, bývalý primátor kanadského Vancouveru, byl během svého pobytu v Číně podobně pohnut a nadšen. „Když jedu do Číny, chovají se ke mně jako k císaři. A my nemáme tu tradici toho červeného koberce, takže je to pro mě tak trochu trapné," prohlásil v rozhovoru s deníkem The Vancouver Sun Sullivan.

Podle zprávy si Sullivan pamatoval, jak při jeho cestě do Číny jako člen městské rady objevil, že téměř každý důležitý čínský politik na každé radnici má svou vlastní jídelnu a vlastního šéfkuchaře speciálně pro vítání hostů.

Joe Trasolini, primátor Port Moody v Kanadě, navštívil Peking před několika lety a dostalo se mu podobného vřelého přijetí. Setkal se s primátorem Pekingu a město za něj vyřídilo jeho cestovní náklady. Příště, když navštívil Čínu, i když si vlastní cestu platil, o jeho zábavu se starali městští úředníci. Ráno strávil pár hodin chozením po památkách, aby si večer užíval na extravagantních banketech.

Kromě velmi bohatých lidí se většině takového zacházení v životě nedostane. Ovšem v dnešní Číně se stalo pro komunistické pohlaváry normou, že osobně přijímají západní VIP, podnikatele a delegáty v opulentním stylu. Ti se pak samozřejmě cítí poctěni.

 

Změna postojů

Poté, co se k nim chovají jako k císařům, změní západní politici své postoje k otázkám, jako pronásledování Falun Gongu (také známý jako Falun Dafa) nebo čínských disidentů. Někteří přešli od odsouzení porušování lidských práv Komunistickou stranou Číny k vychvalování rozvoje Číny.

Primátoři Ottawy roky vyhlašovali Den Falun Dafa, který měl vyjádřit uznání za přínos praktikujících Falun Dafa a jejich přítomnost v kanadské společnosti. Současný primátor Larry O'Brien se však letos krátce po svém návratu z obchodní cesty do Číny rozhodl jinak. Vysvětlil, že „učinil závazek" - komu, to neřekl - a že Den Falun Dafa vyhlašovat nebude.

Falun Dafa je duchovní praxe zahrnující meditaci a sebezlepšování podle principů pravdivosti, dobrotivosti a snášenlivosti. Navzdory O'Brienovu odmítnutí městká rada vyhlášení 9. června jednoznačně schválila.


Provádění výzkumu a identifikování cílů

Červený koberec je jednou z vlídných metod, které režim používá k získání vlivu nad podnikateli, diplomatickými zaměstnanci a politiky.

Podle zasvěcence z vládních míst provádí čínský komunistický režim a jeho zpravodajské služby mimořádně pečlivý a „vědecký" výzkum lidských slabostí svých cílů, které jsou pak bezohledně zneužívány. Tajné služby pracují na teorii, že v lidské povaze existují čtyři slabá místa: sláva, zisk, chtíč a zloba. Zpravodajské složky komunistické strany se pokoušejí tyto slabosti přesně určit u každého jednotlivce, a podle toho přizpůsobit jejich strategii.

Ti, co mají rádi věhlas, zjistí, že je vyhledávají čínští politikové a vzdělanci, aby od nich získali pokornou konzultaci; obdrží pozvání na univerzity, kde mají promlouvat, a ve státních médiích se o nich budou psát lichotivé články o jejich úspěších.

Pro chamtivé čínští agenti organizují obchodní příležitosti pro spolupráci, investice nebo rychlou cestu k trhu. Těm, jejichž slabostí je chtíč, budou poslána krásná děvčata.

Zasvěcenec řekl Velké Epoše, že různá oddělení komunistické strany, ministerstvo zahraničních věcí i Čínská lidově osvobozenecká armáda - všichni mají velký počet tajných agentů, kteří hledají a sbírají informace o potencionálně užitečných postavách, včetně západních vládních politiků, podnikatelů, známých učenců a vůdců čínských komunit v zahraničí i jejich blízkých.

Podle stupně užitečnosti cílených jednotlivců zahájí Komunistická strana Číny kontakt a pozve je do Číny. Rozsah přijetí se rozhoduje případ od případu. Cílení jednotlivci pak mohou být podrobeni měkkým nebo tvrdým taktikám, aby byli přesvědčeni se chovat způsobem, který prospěje Straně.

 

Australský skandál

V březnu 2009 australská média informovala, že australský ministr obrany Joel Fitzgibbon měl v minulosti blíže neurčený blízký vztah s australskou podnikatelkou čínského původu, Liu Haiyan, což představovalo pro zemi bezpečnostní riziko.

Liu byla v úzkém spojení s výzvědným oddělením čínské armády, které zodpovídá za sběr a analýzu zpravodajských informací vojenského a politického charakteru. Fitzgibbon navštívil Čínu v roce 1993 a od té doby ho čínská výzvědná služba sledovala.

Odhalení vyvolalo v Austrálii poprask a Fitzgibbon musel abdikovat. Brzy poté se provalil další, ještě temnější skandál: politik přijak od Liu obrovské sumy peněz a společně založili v Číně podnik. Incident ukázal širší veřejnosti pečlivé úsilí čínské vlády o vypěstování si vlivných postav v západních politických kruzích.

Ani zahraniční konzulární pracovníci v Číně nebyli ušetřeni manipulace za oponou. V květnu 2004 spáchal diplomat z generálního konzulátu Japonska v Šanghaji sebevraždu; o dva roky později bylo objeveno jeho svědectví.

Vyšetřování odhalilo, že motivací k sebevraždě bylo vydírání a vyhrožování ze strany čínské tajné policie. Japonský premiér poukázal na to, že Komunistická strana Číny porušila Vídeňskou konvenci o konzulárních vztazích.

Ale ne všichni podlehnou moci a korupci a mnozí se odváží říct „ne" čínským nabídkám. Peníze, sláva, žádostivost a zloba jsou slabosti lidské povaze vrozené, které se komunistická strana naučila využívat velmi obratně.

Article in English