Tasov na moravském Slovácku bude první srpnový víkend centrem hudebního dění Jižní Moravy. Pořádá 18. Ročník festivalu Beseda u Bigbítu.

Mezi největší trháky letošní Besedy patří například massachusettský rodák Frank Morey. Ten podobně jako Tom Waits, Captaina Beefhearta nebo Howlin´ Wolfa vždy ohromuje svým nakřáplým a podobně zbarveným hlasem. (zebrinak.org)
Mezi největší trháky letošní Besedy patří například massachusettský rodák Frank Morey. Ten podobně jako Tom Waits, Captaina Beefhearta nebo Howlin´ Wolfa vždy ohromuje svým nakřáplým a podobně zbarveným hlasem. (zebrinak.org)

Známá jména i nové objevy

Tradiční festival Beseda u Bigbítu má co nabídnout hudebním fajnšmekrům, stejně jako nezasvěceným milovníkům taneční hudby. I letos si dal za cíl tvořit platformu pro mladé umělce a nezávislé kapely, stejně jako kulturní osvětu jihomoravského kraje.  Vystoupí například jeden ze zakladatelů anglického labelu Ninja Tune Dj Food nebo okouzlující Bostonský bluesmen Massachusetts Frank Morey.

Taková kombinace žánrů a kapel dává festivalu zajímavý přesah projevený v mezilidské spolupráci, a tak návštěvníkům i samotným vystupujícím přináší jedinečný a v mnoha ohledech příjemný zážitek.

 „Podpora vzájemného sdílení, radosti a otevřenosti novým věcem v hudbě i životě je hlavním důvodem, proč festival děláme," dosvědčil ředitel festivalu Zdeněk Neusar.

 

Proč se vydat na Slovácko?

Obdivovatele labelu Ninja Tune zase potěší návštěva jeho zakladatele Dj Fooda z ..., který si zahraje na tasovských loukách v pátek večer.  (zebrinak.org)
Obdivovatele labelu Ninja Tune zase potěší návštěva jeho zakladatele Dj Fooda z ..., který si zahraje na tasovských loukách v pátek večer.  (zebrinak.org)

Kromě výletu do krásného kraje a dvou velkých zahraničních jmen je to třeba nezávislá hudební scéna z Visegrádu, pro kterou stojí za to do Tasova zajet. Letošní Beseda přivítá hudební formace z Polska, Maďarska a Slovenska, tedy Visegrádských států a zároveň očekává návštěvu ještě dalších kapel z celkem pěti zemí.

Fanouška maďarské elektronické scény potěší  Žagar, kteří sbírají nejen v Maďarsku jednu cenu za druhou. Maďarské zástupce doplní  živelní Jazzékiel a dvojice Rupasoff.

 Polskou  nezávislou scénu zastoupí trio Plum z Vratislavi, které kombinuje noice-rock s metalem, hard-corem a punkem a také elektroničtí Oszibarack.

 Slovensko nabídne hned několik svých kapel. Skupina Tu v dome si pohraje s akustikou, svými hudebními parodiemi rozesměje publikum ansámbl 100 múch a trochu psychedelie přinese ze Slovenska na Slovácko kapela Divné semená.

A na fanoušky, kteří nepoznají ani jednu z výše zmíněných kapel Beseda u Bigbítu taky nezapomněla. Ty skalní jistě rozzáří znovu seskupená Vltava, tancechtivé výletníky rozskáčou Midi Lidi a ty ostatní okouzlí svými  zasněnými texty brněnské Květy.

Bohatý doprovodný program v podobě Slam Poetry  divadla, land-artu, videoartu a autorského čtení bude už jen třešničkou na dortu.

Oficiální stránky festivalu - www.zebrinak.cz