Hackeři za pomoci nového viru odcizili lidem z bankovních účtů miliony. (pressebox.de)
Hackeři za pomoci nového viru odcizili lidem z bankovních účtů miliony. (pressebox.de)

Kybernetiční zločinci z východní Evropy napadli za pomocí nové verze známého viru “Zeus” kolem tří tisíc osobních účtů klientů u jedné z britských bankovních institucí a obohatili se tak o minimálně 675 000 liber (přes dvacet milionů Kč). Zprávu přinesly ve středu britské deníky.

Vir Zeus v3 je tzv. trojský kůň, který nenapadá software v počítači, ale nenápadně sbírá informace o aktivitách napadeného uživatele, které pak zasílá hackerům. Nejnovější verze Zea jde tak daleko, že dokáže zjistit vaše přihlašovací údaje, kolik máte na účtu, peníze vám ukrást a dokonce vygenerovat falešný výpis z účtu.

Vir není zjistitelný antivirovými programy ani firewally a nakazit se můžete i na obyčejných stránkách, jako vyhledávačích, zpravodajských portálech, blozích atd.

Dříve se trojské koně šířily hlavně přes pornografické stránky a stránky nabízející hudbu a hry. To už ale dnes není pravda. Vloni například zločinci umístili virus do reklamy na webovém portálu deníku The New York Times.

Protože vnitřní bankovní sítě jsou proti napadení zvenčí dobře zabezpečené, hackeři se začali soustřeďovat na bankovní účty domácností.

Zeus převáděl peníze z účtů, které měly vyšší balanci jak 800 liber (cca 24 000 Kč) na anonymní účty, uvedl deník Metro. 

Útok objevili odborníci z americké firmy M86 Security, která se specializuje na odhalování internetových podvodů. Podařilo se jim dostat se do hlavního serveru zločinců, který je umístěn ve východní Evropě (bližší specifikace nebyla uvedena). Nalezli tam výpisy všech převodů a upozornili policii i postiženou banku. Policie zatím neuvedla, o kterou instituci se jedná.

Podvody v internetovém bankovnictví jsou čím dál rozšířenější. Minulý týden upozornila jiná bezpečnostní firma, že v Británii je různými verzemi Zea napadeno kolem sto tisíc počítačů. Banky na ostrovech ročně ztrácejí tímto způsobem miliony liber, protože zpravidla napadeným klientům ztrátu nahradí.

Jak říkají experti - jediný bezpečný počítač je vypnutý počítač. Bez nich to ale dnes nejde. Proto vám radíme dodržovat následující bezpečnostní pravidla při práci na počítači a s internetovým bankovnictvím:

Vždy si svůj výpis dobře zkontrolujte a přesvědčete se, že víte, za co jste jednotlivé položky utratili. Hackeři mohou z vašeho účtu čerpat i malé částky po dlouho dobu, aby nepřilákali pozornost.

Pravidelně provádějte update všeho softwaru na svém počítači.

Nestahujte a neinstalujte neznámé programy

Neotvírejte emaily od neznámých osob (pokud nic nečekáte) ani ty, co přijdou ze zdánlivě vaší vlastní adresy, zejména ne ty anglické. Takové emaily hned smažte bez otevírání.

Pravidelně si měňte hesla.

Nesdílejte na Facebooku ani jinde svoje datum narození nebo jiné údaje, které jsou součástí vašeho hesla.