20100905_ekonomika_psenice
Ilustrační foto. (wikimedia)
Stoupající ceny za pšenici vytlačily v červenci a srpnu mezinárodní ceny potravin na nejvyšší hranici od září 2008 a podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) působící pod OSN může být tento rychlý nárůst cen problémem zejména pro chudší země.

K růstu přispěly i vyšší ceny cukru a oleje. Úroda pšenice na mnoha místech planety byla letos zničena kvůli nepřízni počasí. V porovnání s loňským rokem se letos sklidilo o pět procent pšenice méně, což mělo za následek celkové snížení produkce obilovin ve světě.

Rozsáhlé povodně v Pákistánu zničily většinu zásob a úrody pšenice v zemi. Místní zemědělci nyní zoufale potřebují pšeničné osivo, aby mohli v podzimních měsících zasít.

Rusko až do konce roku zastavilo vývoz pšenice a ostatních zemědělských produktů. FAO odhaduje, že Rusko kvůli dlouhým suchům tento rok sklidí o deset procent méně pšenice.

Úroda v Nepálu může dosáhnout jen poloviny úrovně minulého roku, jak o tom v srpnu informoval Světový potravinový program. To byl zasáhlo kolem 600 000 lidí v zemi. Přírodní katastrofy v Nepálu, jako sucho, kroupy a nadměrné sněžení postihly několik regionů tohoto horského státu, který je mimoto zmítán častými politickými konflikty a ekonomickými problémy.

Politickou bouři způsobil nedostatek jídla i v africkém Malawi. Místní vláda tvrdí, že má potravin dostatek, ovšem OSN varuje před rizikem hladomoru v jižní části země, který může ohrozit až milion lidí žijících v oblasti. OSN kritizovala vládu země za nejasnou vládní politiku pomoci a nedostatek financí na dopravu potravin na jih státu.

FAO sice snížila odhad celosvětové produkce obilovin na rok 2010 o 41 milionů tun, ale zároveň dodává, že se letos předpokládá třetí nejlepší výsledek v historii měření, zejména díky dobré úrodě pšenice v Číně a USA, které mohou pomoci nedostatek potravin v jiných částech světa vyrovnat.

Article in English