Český národní tým v úterý večer nastoupil před vyprodaným stadionem v Olomouci k prvnímu kvalifikačnímu zápasu na EURO 2012. Premiéra se ale nevydařila. Přes veškerou snahu byl gólman Litvy neprůstřelný, ale v naší bráně se síť jednou zavlnila.

Česko 0 : 1 Litva

Sestavy

Česko (trenér Michal Bílek): P. Čech, Z. Pospěch, R. Hubník, M. Kadlec, D. Pudil (83. R. Bednář), T. Rosický, T. Hübschman, J. Polák (68. J. Štajner), J. Plašil, M. Baroš, M. Fenin (58. T. Necid)

Litva (trenér Raimondas Žutautas): Ž. Karčermarskas, M. Stankevičius, A. Skerla, T. t Kijanskas, R. Radavičius (89. K. Ivaškevičius), E. Česnauskis, D. Šemberas, M. Panka, S. Mikoliunas (78. V. Lukša), T. Danilevičius, D. Šernas (60. R. Poškus)

Průběh

1. poločas
Naše mužstvo začalo aktivně a od začátku dávalo Karčermarskasovi zabrat. V páté minutě prudce vypálil Pudil, ale litevský gólman reagoval pohotově a správný směr míče odklonil. Chvíli poté musel zasahovat i proti Barošově hlavičce. Ve 21. minutě se dostal do šance Fenin. Balon ale v šestnáctce dobře nezpracoval a vyběhnutý Karčermarskas jeho snahu ukončil.

Na druhé straně hřiště se ve 25. minutě udál osudný moment. Centr z pravé strany poslal Darvydas Šernas hlavou za záda Petra Čecha a dostal tak hosty do vedení 0:1.

Následovalo několik pokusů o rychlý zvrat, ale marně. Naděje k vyrovnání přišla ve 38. minutě. Po faulu na Fenina se pískala penalta. Exekutorem měl být ostrostřelec Galatasaraye Milan Baroš. Litevský „čaroděj“ ale jeho úmysl vystihl a srovnat nepříznivý stav se tedy nepovedlo. Před koncem poločasu mířil těsně vedle šibenice Fenin.

2. poločas
Ve druhé části hry se český tým snažil více kombinovat. V 55. minutě zkusil štěstí dalekonosnou střelou Plašil, ale vedle. O dvanáct minut později to zkusil z voleje Rosický, ale míč mu nesedl. Další prudká střela vedle byla z kopačky Necida v 79. minutě. V poslední minutě normálního hracího času se stejný hráč ocitl sám proti Karčermarskasovi a tuto jedinou překážku bohužel trefil.

Pro národní tým je to velké zklamání, ve skupině ho totiž ještě čekají dna těžcí soupeři, mistři světa Španělé a nerpříjemní Skotové.