Zelená revoluce v Íránu tiše roste - ilustrační foto. (Hamed Saber/ flickr com)
Zelená revoluce v Íránu tiše roste dál - ilustrační foto. (Hamed Saber/ flickr com)

Uprostřed rostoucího tlaku mezinárodního společenství na íránský jaderný program a sporu o prodlužované propuštění jednoho ze tří amerických turistů přišla zpráva o dalším diplomatovi, jenž se rozhodl zběhnout z íránských služeb.

Farzád Farhangján, tiskový atašé íránského velvyslanectví v Bruselu, opustil v pátek ambasádu a přeběhl do Norska, kde požádal o politický azyl. Informovala o tom agentura AP.

Jedná se tak letos už o třetího diplomata z Íránu, který se rozhodl vyměnit strany. Farhangjánovi předcházel minulý týden Hosejn Alízadeh a v lednu Muhammad Rezu Hejdarí.

„Již se víc nepovažuji za diplomata, stojícího při brutálním íránském režimu," řekl Alízadeh v rozhovoru s AP.

Analytikové se domnívají, že zběhnutí symbolizují stále narůstající nespokojenost lidu z vládnoucím režimem.

V létě minulého roku propukly v zemi nepokoje a výtržnosti poté, co opozice obvinila vládu z falšování volebních výsledků. Prezidentské volby nečekaně vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád namísto populárního reformisty Mír-Hosejna Musávího.

Nepokoje, které po volbách následovaly, vedly k největším demonstracím od islámské revoluce v roce 1979.

Vláda protesty násilně potlačila za použití vojenské policie, ovšem nespokojenost mezi občany přetrvává. To, čemu se přezdívalo „Zelená revoluce", je stále aktivní a tiše roste.

Article in English