Koloseum v plamenech

Argentinský umělec Pio Diaz. (NTD Television)
Argentinský umělec Pio Diaz. (NTD Television)

Jedna z nejslavnějších historických staveb světa byla 16. září podpálena - naštěstí ne doslova.

Dánská umělkyně Thyra Hildenová a Argentinec Pio Diaz zapálili v dramatické umělecké show římské Koloseum virtuálním plamenem, aby rozpoutali debatu o křehkosti evropského kulturního dědictví.

V Dánsku žijící umělecký pár přivedl svůj projekt s názvem Hořící město do italské metropole po několika letech příprav a zkušeností s virtuálním podpalováním jiných pamětihodností a staveb v Evropě.

Tím, že virtuálně pomocí videoprojekce zapalují kulturní symboly, usilují o dialog a zvýšení povědomí o evropských kulturních odkazech a poukazují na křehkost některých nejstarších památek starého kontinentu.

Římské koloseum ve virtuálních plamenech. (NTD Television)
Římské koloseum ve virtuálních plamenech. (NTD Television)

"Chtěli jsme něco, co by symbolizovalo zničení a zároveň i zrod a výklad, tedy myslím špatný výklad. Také jsme chtěli vyvolat otázky, zda by něco mělo existovat, nebo ne, a co pro nás znamená dědictví," říká argentinský umělec Pio Diaz.

Vytvořit plameny uvnitř historické budovy bylo velmi náročné, ale umělkyně vysvětluje, že nedovolili, aby jim technické překážky zabránily v hlavním účelu akce. "Pokud vím, tak než tuto stavbu obejdete, je to půl kilometru, takže zapálit ji nám dalo opravdu hodně, hodně práce, ale pro nás nejsou všechny ty technické věci důležité, my se chceme zaměřit na obsah a vyjádření a proč to chceme udělat," řekla dánská umělkyně Thyra Hildenová

Kurátor Gianni Mercurio nám sdělil, že téma instalace bylo na stárnoucí historickou památku jako šité. "Od roku 900 je oheň pro umělce symbolem očisty a obnovy a řekl bych, že „Koloseum v plamenech" je přesně tohle, něco jako arabská povídka o fénixovi. Oheň uvnitř Kolosea, velkého symbolu dějin, spaluje špatnosti společnosti, aby mohl přijít nový začátek," řekl Mercurio.

Záběry běsnícího ohně byly z nitra římského amfiteátru, který pochází z roku 70 našeho letopočtu, promítány po tři noci.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Article in English