Ve druhém kvalifikačním utkání skupiny I na ME si čeští fotbalisté zajistili důležité tři body. Od první minuty na trávníku dřeli a předváděli pěkný kombinační a útočný fotbal. Skotové si naopak dávali záležet na přehušťování svého obraného pásma. Naše touha byla ale silnější a vítězného gólu jsme se dočkali v 69. minutě po standardní situaci.

Česko 1 : 0 Skotsko
(0:0)

Setavy

Česká republika (trenér Michal Bílek): Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Rosický, Hübschman, Polák, Plašil (90. Rajnoch) - Necid (84. Holek), Magera (59. Bednář)

Skotsko (trenér Craig Levein): McGregor - Hutton, Weir, McManus, Whittaker - Fletcher, Caldwell (76. Miller), Dorrans, Morrison (84. Robson) - Mackie (76. Iwelumo), Naismith

Průběh

1. poločas
Do zápasu nastoupili naši fotbalisté s chutí a od prvních minut se pokoušeli prolomit skotský „beton“. Žádná vyložená šance se ale nenaskytla. V šesté minutě se snažil z 27 metrů umístit do brány přímý kop Magera, ale trefil jen zeď.

V jedenácté minutě to zkoušel z první Hübschman, ale míč letěl mimo. Pár vteřin poté otestoval  McGregora Necid.

Jedna z větších šancí českého mančaftu přišla v devatenácté minutě. Bleskový průnik Rosického do pokutového území Skotska po Magerově přihrávce ale náš kapitán zakončil dost nepřesně.

Téměř ztracený míč  u pravé lajny vydřel ve 23. minutě Pospěch, ale jeho následný centr Necid  nezpracoval. O chvíli přilítl českému útočníkovi ve službách CSKA Moskva další centr, tentokrát zleva. Nicméně výsledek příliš šťastný nebyl.

Ve druhé polovině první půli jsme umožnili Skotům víc útočných příležitostí. Marek Suchý dokonce málem „oslavil“ reprezentační premiéru vlastencem, naštěstí ale trefil místo sítě Petra Čecha.

Další pěkný moment přišel ve 39. minutě. Plašil centroval do středu malého vápna, kde dobíhal Polák. Skluzem ve skrumáži ale trefil „jen“ skotského gólmana.

Poslední slibnou šanci úvodní části přinesla 43. minuta. Kombinace Magery s Kadlecem ve vápně se dostala k Necidovi. Ten míč poslal správným směrem, ale jeho dráha byla zablokovaná.

2. poločas
Český pressing pokračoval i ve druhé půli. Ve 49. kopal roh Rosický na Kadlece a skotský gólman  se musel pořádně protáhnout, aby mu míč  nevklouzl pod břevno.

Domácí tým na čele s Rosickým, Necidem, Plašilem a Polákem nadále působil skotskému bednění potíže. Drželi se hesla „Kdo nestřílí, nemůže dát gól“ a nakonec se to povedlo. V 69. minutě kopal český kapitán roh. Ten přistál nejdříve na Bednářově hlavě a následně ho usměrnil do skotské brány  také hlavou Hubník a dostal tak Česko do vedení 1:0.

Pot zalil skotské fanoušky i v 75. minutě. Hübschman našel na vápně Bednáře, který to zkusil (i když ne z příliš ideální pozice) k pravé tyči. Chybělo jen několik desítek centimetrů...

Následně Skotové změnili taktiku, vystřídali dva hráče na posilnění útoku. Na to konto o několik momentů později trenér Bílek ztužil defenzivní činnost, když nastoupil Holek místo Necida.

O změně ukazatele skóre se ale už nerozhodlo ani ve čtyřech minutách prodloužení a Česko si tak odnáší cenné tři body.

Dalším soupeřem našeho týmu bude Lichtenštejnsko. Zápas se odehraje 12. října a náš kádr bude v roli hostů.

„Chtěli jsme dokázat, že tenhle mančaft za něco stojí... A stojí!“ řekl po zápase s úsměvem na rtech kapitán Rosický.