Kaple svatého Bartoloměje (červené střechy) je běžně oblíbenou kulisou pro malíře a turisty, když se projíždějí na lodi po krásném jezeře Königssee. Avšak jednou v roce se smějí z tohoto krásného pohledu těšit i krávy. (Kurt Gusbeth/ picasaweb)
Kaple svatého Bartoloměje (červené střechy) je běžně oblíbenou kulisou pro malíře a turisty, když se projíždějí na lodi po krásném jezeře Königssee. Avšak jednou v roce se smějí z tohoto krásného pohledu těšit i krávy. (Kurt Gusbeth/ picasaweb)

Königssee může dnes nabídnout jednu zvláštní atrakci. Je to zahánění dobytka z horských pastvin do chlévů, nebo jak Bavoráci říkají „die Viehscheid". Je to jedno z posledních zahánění dobytka a jako jediné v Bavorsku, kdy musí být dobytek přepraven přes jezero.

Jezero Königssee je umístěno mezi strmě stoupajícími horami, mezi něž patří i známý Watzmann. Na kousku rovné plochy stojí poutní kostel svatého Bartoloměje, do kterého jezdí pravidelně poutníci a turisté na trajektu. Na severním konci do délky protaženého jezera leží horní jezero. Odtud pak už to jde strmě nahoru k vodopádu Röthbachfall, který je se svými 470 metry nejvyšším vodopádem Německa.

 

Jezero Königssee v letech 1890 až 1905.  (publicdomain)
Jezero Königssee v letech 1890 až 1905.  (publicdomain)

Krávy ze Schönau, které tráví léto na horských pastvinách Saletalm a Fischunkelalm, nemohou své pastviny opustit běžnou cestou po souši. Musí být přepraveny speciálními loděmi přes jezero Königssee. Celý transport se tady koná sice až v říjnu, čímž je i poslední, ale je opravdu jedinečný.

Pokud se žádnému zvířeti a člověku na drsné pastvině nic nepřihodí, začínají se na svatého Bartoloměje, což je 24. srpna, chystat ozdoby hlav zvířat. Berchtesgadenští sedláci je nazývají „Fuikln". Jsou to ručně zhotovená umělecká díla, která je možno po celé této podívané obdivovat v selských staveních, v takzvaném koutku věnovaném Panu Bohu.

Článek v němčině