Ilustrační foto. (striatic/  hobvias sudoneighm/ flickr.com )
Ilustrační foto. (striatic/  hobvias sudoneighm/ flickr.com )

Nejstarším českým knižním veletrhem je právě tento havlíčkobrodský, který se každý podzim vytrvale hlásí. Své návštěvníky zve na pátek 22. října a sobotu 23. října 2010. Každoročně se na něm představuje více než 150 českých nakladatelů a přichází na něj kolem 13 000 návštěvníků.

Doprovodné programy

Letošní jubilejní ročník knižního veletrhu připravil opravdu bohaté doprovodné programy.Během autorských čtení, na besedách a při autogramiádách mají návštěvníci příležitost setkání jak s legendami české literatury, tak i dalšími zajímavými osobnostmi. Mezi nimi jsou např. Jáchym Topol, Markéta Pilátová, Ivan Klíma, Tomáš Halík, Eva Kantůrková, Martin Hilský, Tomio Okamura, Radim Uzel a další.

V pátek 22. října ve 20 hodin v sále Staré radnice budou oznámeny tituly nejkrásnějších knih veletrhu, kterým bude udělena cena Kraje Vysočina.

Obrazem i slovem...

Také Muzeum Vysočiny a Galerie výtvarného umění souznějí s veletrhem a nabízí jednak Současnou českou ilustrační tvorbu, kterou můžete uvidět v galerii prostřednictvím studentských prací, jednak další dvě výstavy, které lze navštívit v Muzeu Vysočiny. Jedna ukáže obří leporela Lucie Seifertové a druhá připomene básníka a překladatele Jiřího Reynka z Petrkova v souvislosti s francouzským spisovatelem Henri Pourratem, kterého překládal.

Česká astronomická společnost udělí už po deváté cenu Littera astronomica - jméno letošního laureáta bude oznámeno později.

Kavárna U Notáře

Do celkového dění se tradičně zapojí kavárna U Notáře poblíž řeky Sázavy, ve které bude v pátek od 18 hodin probíhat velká česko-slovenská literární afterparty na oslavu dvaceti let veletrhu. V krátkých blocích autorského čtení zazní texty českých autorů Petry Hůlové, Jiřího Kratochvila, Ireny Obermannové, Jáchyma Topola, Terezy Boučkové, Arnošta Goldflama, Markéty Hejkalové, Radky Denemarkové a dalších. Ze Slovenska na afterparty a na veletrh přijedou hosté Juraj Šebesta a Jozef Banáš.

Celý velmi dlouhý program veletrhu lze nalézt na stránkách www.hejkal.cz a www.virtualniveletrh.cz.