Ilustrační foto. (wikimedia/Fruggo)
Hongkong se vyhoupl na první příčku největších producentů odpadu světa. Jen za rok 2009 totiž vyprodukoval 6,34 milionů tun odpadků.

Dle zprávy South China Morning Post, která byla podložena údaji OECD, vyprodukuje Hongkong 0,9 kg pevného odpadu na hlavu, což odpovídá 17 000 tun smetí denně. Takové množství by zaplnilo 340 dvoupatrových autobusů, které v Hongokongu jezdí.

Šílená kvanta produkovaného odpadu naprosto převálcovala ostatní asijské země.

Podle zprávy obyvatelé Hongkongu měsíčně vyprodukují v průměru dvakrát tolik odpadu, co v Japonsku (409 kg) nebo v Jižní Koreji (380 kg).

Největším problémem, kterému dnes metropole čelí, je ale rychlost, kterou se skládky plní. Podle Friends of the Earth budou zcela zaplněny v roce 2015.

V posledních dvou desetiletích se téměř veškerý pevný odpad odvážel na skládky Tuen Mun, Tseung Kwan O a Ta Kwu Ling.

Odpad jen na těchto skládkách zabírá plochu 667 akrů. V roce 1997 bylo na skládkách 16 000 tun odpadu. Předpoklady z roku 1989 přitom očekávaly, že této úrovně dosáhnou až o čtyři roky později.

Dobrou zprávou je, že polovina odpadu, který sedm milionů obyvatel ostrova vytvoří, je zrecyklována. Městský recyklační program byl představen roku 1998 a umožňuje recyklovat plasty, železo a papír.

V poslední době dochází ke snahám přimět lidi hledat způsoby, jak recyklovat efektivněji a jak množství odpadu snížit.

Ekologičtí aktivisté usilují o zavedení poplatků za užívání skládek, zatím však jejich snahy žádné ovoce nepřinesly. V roce 1995 byl sice zaveden poplatek za tunu odpadu ve výši 45 hongkongských dolarů (necelých 105 Kč), avšak jednalo se o krok natolik nepopulární, že jej vláda krátce na to zase stáhla.

„Je nepravděpodobné, že by vláda stanovila příliš vysoký poplatek, ale částka nízká – představující 1-2 dolary denně na osobu – není natolik silnou pobídkou, aby produkování odpadu zabránila,“ uvedla podle South China Morning Post profesorka Chung Shan-shan, odbornice na odpadový management z Baptist University.

Dodává, že v Británii, kde sazba za tunu odpadu odpovídá více než 400 hongkongským dolarům, je motivace ke snižování množství odpadu daleko přesvědčivější.