Staří Číňané při tvorbě hedvábí - sběr surovin. (Neznámý umělec/ publicdomain)
Staří Číňané při tvorbě hedvábí - sběr surovin. Ilustrační foto. (Neznámý umělec/ publicdomain)
Slavný mistr zenového učení Š' Si-čchien z dynastie Tang měl podivný recept, jak proniknout do tajemství dobrého zdraví a dlouhověkosti: „Jeden díl je žaludek; další je laskavé a vlídné srdce. Špetka něžnosti. Tři hrsti rozumu. Důležitá je upřímnost a poctivost. Sto procent úcty k rodičům a poctivé a správné užívání všech těchto ctností.“

Brazilský lékař Martins nedávno po deseti letech studií zjistil, že nejvyššího věku se dožívají lidé, kteří za života byli laskaví a slušní.

Dobří lidé jsou ke svému okolí hodní, často navštěvují přátele a známé a jen výjimečně soupeří s ostatními o slávu či bohatství. Mají úctu ke stáří a ochraňují děti. Lidé z jejich okolí je přirozeně respektují. Mají klidnou mysl, dobré vztahy s lidmi a jsou šťastní.

V takovém prostředí funguje neuroendokrinní soustava pravidelně a bez problémů. Fyziologie funguje tak, že tělo může plně využívat své funkce; imunita a dobré zdraví se objeví samy od sebe.

Martins ve svém výzkumu objevil vztah mezi určitými činy a správným fungováním těla. Sobečtí lidé vždy myslí jen na své vlastní dobro, jsou extrémně žárliví, ženou se za vyššími zisky a často žijí stále jako na trní.

Tyto nehmatatelné faktory psychicky tlačí mozkovou kůru do stádia vyššího napětí, což má za následek dysfunkce orgánů a imunitního systému a vede k různým onemocněním. Sobecká nátura člověka k dlouhému životu nedovede.
 
 

Další články z rubriky: