Není nad dobrý šálek čaje. (Wikimol/ wikipedia.org)
Není nad dobrý šálek čaje. (Wikimol/ wikipedia.org)
Moje láska k čaji začala před mnoha lety, když jsem byla ještě dítě. Táta vždy udělal silný sypaný čaj s mlékem a společně jsme ho vypili. Vždy se tehdy zeptal: „Jeden nebo dva cukry, Tammy?" a já odpověděla: „Dva prosím."

Léta plynou a já jsem neměla cukr v mléčném čaji už několik desetiletí. Ale vždy, když tátu navštívím, pořád se ptá: „Jeden nebo dva cukry, Tammy?"

Historie čaje

Má se za to, že čaj, tak jak ho známe dnes, objevil čínský císař Šen-nung-š' v roce 2737 před. n. l. Císař prý ležel pod stromem a usrkával horkou vodu, což byl tehdejší zvyk. Ze stromu mu spadlo do šálku několik lístků. On pokračoval v usrkávání a i chuť se mu líbila. Později si povšiml, že je víc posilněný a pln energie než jindy ... no a zbytek už je historie. Čaj, který tehdy usrkával, byly listy nefermentovaného (tj. neprošlého oxidací, pozn. red.) čaje Camellia sinensis, tedy zeleného čaje, jak se mu dnes běžně říká.

Jak zelený, tak černý čaj pocházejí ze stejné rostliny - Camellia sinensis. Jediný rozdíl mezi nimi je v procesu sušení.

Přínosy čaje

Zelený čaj má v porovnání s tím černým víc zdravých vlastností, obsahuje méně kofeinu a když se pije po nebo před jídlem, působí jako dobrá pomůcka k zažívání.

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, vitamíny E a C, kvercetin, taniny a všechny tyto látky z něj činí silný antioxidant, který pomáhá odvracet různé typy rakovin.

Vědci mají důkaz, že zelený čaj může zabránit a snižovat rakovinu kůže a žaludku. Rovněž může snižovat poškození volných radikálů a mutace DNA. Vypít dva až tři šálky zeleného čaje denně nám rozhodně může jen prospět.

Čaj a nemoci

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, nechejte pro následující typy léčby čaj vylouhovat 3 - 5 minut:

• tanin v černém čaji je trpký, proto je vhodný při léčbě průjmů a gastritidě (zánětu žaludku)

• černý čaj léčí infekce úst a děložního čípku; je také skvělý na vypláchnutí podrážděných a zarudlých očí

• černý čaj s citronem a medem uleví bolení v krku a kašli

Jak odlišit dobrý čaj od špatného

Vždy kupujte sypaný bio čaj. Jestli použijete čaj v pytlících, přesvědčte se, že pytlík není bělený. Když kupujete čaj, ať už zelený nebo černý, nejlepší způsob, jak prověřit, jestli jde o zboží kvalitní nebo ne, je podle čichu. Když se čaj správně zpracovává a suší, stále si uchovává aktivní ingredience a má příjemné a silné aroma.

Zelený čaj by měl mít jasně zelenou barvu - čím zelenější, tím víc antioxidantů v něm je. Sypaný čaj, který je dobře usušený, je vždy silnější než čaj pytlíkový. Někteří výrobci kromě toho dávají do sáčků jen zbytky.

Kofein v čaji

V černém čaji je poloviční množství kofeinu, než v kávě, a zelený čaj ho obsahuje ještě méně. Kofein je alkaloid, který se nachází hlavně v kávě, čaji, kola nápojích a výrobcích z kakaa (čokoláda).

Kofein v těle působí jako stimulant a konzumuje-li se v nadměrném množství (více než 3 - 4 hrnky kávy nebo 6 - 8 hrnků čaje), může být škodlivý, zapříčiňovat zvýšený srdeční tep, krevní tlak a nervozitu a napětí.

Kofein může také způsobovat sputum a pálení žáhy, navíc je močopudný a tím vysušuje tělo. Pokud se užívá po jídle, narušuje také vstřebávání vitamínu B a železa. Proto se nedoporučuje pít po jídle.

Dobrá zpráva je, že malé dávky této látky mohou být prospěšné, když se pije před jídlem.

Stimulační účinek kofeinu zvyšuje bdělost a zlepšuje schopnost jasně myslet. Rovněž může snížit výskyt migrén a to díky tomu, že rozšiřuje cévy. V neposlední řadě má též příznivý vliv na rozšiřování dýchacích cest v průduškách.

Když pijete čaj správně, pak vám přinese spoustu užitku. Před a nebo mezi jídly a v rozumné míře můžeme říci, že není nad dobrý šálek čaje.

Tammy Safiová je naturopatka, dietoložka a herbalistka s vlastní praxí v australském Sydney.