Jednotka vojáků Jižní Koreje hlídkuje 21. prosince na ostrově Yeonpyeong. (AP/SITA)
Jednotka vojáků Jižní Koreje hlídkuje 21. prosince na ostrově Yeonpyeong. (AP/SITA)

Po 94 minut vybuchovaly na korejské obloze dělostřelecké granáty jihokorejské armády - a válka nevypukla.

Jižní Korea konečně uspořádala své vojenské cvičení s ostrou municí na ostrově Yeonpyeong, který komunistický sever nedávno bez varování ostřeloval. Cvičení se už dvakrát odkládalo kvůli mlze a nyní probíhalo pod pohrůžkou prudké odvety Severu. Ta se ale nedostavila.

Přestože je ostrov právně pod kontrolou Jihu, z části, alespoň podle Severu, leží ve vodách, o které je veden spor. Demarkační rozepře ještě přiostřují už tak vypjatou situaci kolem vojenských cvičení, která se zde provádějí.

Jihokorejský prezident Lee Myung-bak zdůraznil, že Jižní Korea má na cvičení právo a podle geopolitické zpravodajské společnosti Stratfor jsou „taková cvičení obyčejně rutinní" - jeho načasování ale vyvolává spor.

Rusko již dříve Jižní Koreu vyzvalo, aby cvičení zbrzdila, a Čína se v minulosti několikrát dala slyšet, že americko-korejská vojenská cvičení zvyšují riziko konfliktu. Očekávání protiútoku viselo ve vzduchu natolik, že se všichni obyvatelé ostrova, kteří do cvičení nebyli zapojení, ukryli do protileteckých krytů, jak píše anglicko-jazyčný korejský list Yonhap.

Více než 1 000 dělostřeleckých granátů bylo vypáleno na opačnou stranu od severokorejské hranice do oblasti jihozápadně od ostrova Yeonpyeong, cituje Yonhap vojenský zdroj. Cvičení přihlíželi zástupci z Komise pro vojenské příměří a jednotek OSN v Koreji, kterým velí USA.

Pokud by se Severní Korea pokusila za cvičení pomstít, Jih měl připraveny stíhačky F-15K a kolem desítky vojenských plavidel.

V rozporu s řadou svých varování a vyhrůžek se Severní Korea rozhodla nejednat. Pro Statfor to není překvapením. „Celý přístup Severní Koreje je nevypočitatelnost a slouží k tomu, aby vytvořil dojem, že je iracionální a ničivá," píše agentura.

Předchozí útoky Severní Koreje na plavidlo Chaonan v březnu, které potopila i se 46 námořníky na palubě, a ostřelování ostrova Yeonpyeong v listopadu, při kterém zemřeli dva civilisté a dva vojáci, ukázaly, že Sever preferuje moment překvapení. Šlo o první otevřené akty násilí od uzavření příměří v roce 1953, jež ukončilo tři roky Korejské války.

O víkendu se z ruské iniciativy sešla Bezpečností rada OSN na krizové schůzi, údajně aby se věnovala napětí na Korejském poloostrově. Prohlášení odsuzující útok Severní Koreje na Yeonpyeong Rusko a Čína vetovaly.

Article in English