iPad od Apple. Způsobuje nespavost? (Glenn Fleishman/Wikipedia.org)
iPad od Apple. Způsobuje nespavost? (Glenn Fleishman/Wikipedia.org)

Naše prostředí stále více a více ovlivňuje naše zdraví, odděluje nás od přírodních sil, které působí na naši fyziologii a udržují nás v pohodě. Nejpronikavější síly jsou světlo a tma. Světla, které používáme nebo kterým jsme v noci vystaveni, způsobují největší narušení.

Každý kousek světla má efekt na naši produkci melatoninu, „prášků na spaní", které si naše tělo vyrábí, a to do té míry, že pro dobrý noční spánek by musela jeho produkce probíhat v hloubi jeskyně. Jenže jeskyně mají, co se spánku týče, jiné nevýhody a navíc jich není moc k mání.

Světelnému znečištění moderního světa se říká „světelný hluk", říká psycholog Rubin Naiman v rozhovoru s doktorem Mercolou (Mercola.com). Přesto většina z nás spát může. Světla zvenčí se zbavujeme zakrytím oken nebo tím, že si přikryjeme hlavu polštářem.

Existují pádné důkazy, jež ukazují závislost mezi množstvím světla, kterému jsme v noci vystaveni, a výrazným zvýšením rizika vzniku rakoviny prsu," říká Naiman (Articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/11/27/dr-naiman-on-sleep.aspx).

Intenzitu nočního světla v městských oblastech změřily satelity. Studie Williama J. Blota a dalších ukázala spojení mezi rakovinou prsu a prostaty, která se objevuje nejčastěji v nejvíce osvícených částech. Tato studie vyšla v žurnálu Národního institutu pro rakovinu v roce 1977, díl 59 (Physics.fau.edu/observatory/lightpol-health.html#Geographic_Patterns).

Přišlo se na to, že červené světlo nezastavuje produkci mealtoninu, ale jak se světlo blíží více a více k modrému konci spektra, melatonin se vytvářet přestává. Televizní obrazovky, iPhony a nyní iPady vyzařují světlo na modrém konci spektra.

Iphony jsou malé a televizní obrazovky obvykle bývají na druhé straně pokoje. Ale iPady se čtou zblízka a mohou způsobovat nespavost, pokud je používáme těsně před spaním, protože vyzařují světlo. Uvádí to doktorka Frisca Yan-Go, odbornice, která vede Kliniku spánku v UCLS Santa Monice. Doporučuje staré dobré knížky, u kterých je méně pravděpodobně, že by vám potom, co dočtete, ve spánku bránily.

Alon Avidan, ředitel Neurologické kliniky UCLA, souhlasí s Yan-Go. Co byste si z toho měli odnést, je, že nespavost a elektronické hračky vyzařující světlo by se před spaním neměly míchat... Kindle je pro váš spánek lepší," říká doktor Avian. Kindle, který není podsvícený, je jako tištěná kniha.

Na internetu se také objevila spousta komentářů na toto téma od lidí, kteří spí bez problému i po používání iPadu, ale o jejich produkci melatoninu nevíme.

„Minulé dva týdny čtu výhradně ze svého iPadu, a to i večer v posteli. Ještě jsem neměl problém se spánkem. Ve skutečnosti jsem dvakrát usnul během čtení. Poprvé jsem se ráno vzbudil v obvyklou dobu a našel jsem iPad pode mnou. Podruhé ležel ráno na koberci vedle postele,g píše uživatel iPadu.

Ostatní vyžadovali studie, které by prokázaly, že jim jejich společník do postele opravdu škodí.

Počítačové obrazovky vás také mohou držet vzhůru, abyste dokončili práci, což vím z vlastní zkušenosti. Nicméně jsem nikdy neměl se spánkem poté přílišné problémy. Avšak vypěstovat si z tohoto chování zvyk, jako je tomu u studentů nebo lidí s nočními směnami, může vést ke zdravotním problémům způsobeným nedostatkem spánku a sníženou produkcí melatoninu.

Podle Richarda G. Stevense, docenta medicíny v Lékařském centru Univerzity v Connecticutu, existují hodinové geny. Američí genetici Ron Konopka a Seymour Benzer objevili tyto geny v roce 1970 v muchničkách. Když zmutují, tyto geny mohou způsobit změny v denních rytmech. Mohou je prodloužit na více než 24 hodin, zkrátit nebo je dokonce vymazat.

Stevens studuje roli těchto genů u rakoviny prsu. Každý savec má 8 až 9 těchto hodinových genů. Některé z těchto genů ovládají zničení abnormálních buněk, jiné zase ovládají dělení buněk.

Noční práce ženám přerušuje produkci melatoninu, což způsobuje vznik nadměrné produkce hormonů, která vede k disfunkci hodinových genů. To otevírá dveře vzniku rakoviny: Renegadeneurologist.com/electric-light-may-cause-cancer/.

Takže uvedení iPadu na trh je jen další vrstva enormního ledovce životního prostředí, které vede k vážným zdravotním problémům. To vše vyvolává umělé osvětlení v nočních hodinách, které zastavuje naši produkci melatoninu a narušuje hodinové geny.

Pokud by byla jediným problémem nespavost, mohli bychom všichni odvést víc práce. Narušování funkcí našich těžce pracujících buněk a nedostatek spánku vede k mnohem vážnějším onemocněním, jak psychickým, tak fyzickým.

Stojí za to uvažovat o zabednění vaší ložnice, užívání melatoninových doplňků a šesti až osmihodinovém spánku.

Vystavovat se venku plnospektrálnímu dennímu světlu je také důležité, ale to už je předmětem jiného článku.

Article in English