Gabriela Soukalová. (S laskavým svolením ČSB)
Gabriela Soukalová. (S laskavým svolením ČSB)

Gabriela Soukalová je vycházející slunce české biatlonové reprezentace. Lyže dostala do vínku po rodičích (maminka reprezentovala Československo v běhu na lyžích a tatínek ve skocích), k pušce přivoněla v patnácti.

 
Datum a místo narození: 1. 11. 1989, Jablonec nad Nisou, ČR
 
Klub: SKP Jablonec
 
Trenér: Gabriela Soukalová, Karel Soukal
 

Juniorské a dorostenecké působení

První zkušenosti z dorosteneckých MS Gabriela poprvé nasbírala v roce 2008 v německém Ruhpoldingu. A o rok později v kanadském Canmore sklízela první úspěchy na MSJ. Byla členkou zlaté štafety a ve vytrvalostním závodu dojela osmá. V tomtéž roce startovala i na MEJ v ruské Ufě, kde se jí nejlépe vedlo v individuálním závodě - 7. místo. V roce 2010 nastoupila na dalších MSJ ve švédském Torsby, kde neskončila v žádné z disciplín hůře než čtrnáctá.
 

Mistrovství Evropy a evropský pohár

První krůčky začala dělat v roce 2009 i v kontinentálním, resp. v evropském poháru. Největšího úspěchu v tomto seriálu dosáhla na začátku této sezóny (2010/2011), kdy v rakouském Obertilliachu obsadila první místo ve sprintu a následně i ve stíhacím závodě.

 

Mistrovství světa a Světový pohár

Ve SP debutovala Soukalová v sezóně 2009/2010. První zlatou si odnesla ze sprintu v Poljuce (sezona 2012/2013). Získala tam také stříbro v stíhacím závodě a bronz v hronadném závodě.
 
Zatím nejlepší umístnění na MS v individuálních kategoriích - 22. místo v ruském Chanty-Mansijsk (2010/11).
 

ZOH

Gabriela zakusila už i olympijskou atmosféru. V roce 2010 ve Vancouveru se ve vytrvalostní disciplíně umístila na 60. místě, ve štafetě pak s kolegyněmi obsadily 16. příčku.
 
Aktualizace k 7.1.2013