20110103-nemecko-trhy
Největší vánoční strom na světě naleznete v německém Ruhru. (NTD Television)

V německém městě Ruhr se nachází jeden z největších vánočních trhů v zemi. Už od roku 1996 se zdejší trh pyšní zvláštní atrakcí - největším vánočním stromem na světě. Firma zabývající se výrobou lešení pro stavební průmysl dostala vpravdě unikátní zakázku - postavit obrovské lešení ve tvaru vánočního stromku, kolem kterého se pak umístí na 1 700 normálních stromů.

Právě se nacházíme v největším vánočním stromě na světě, zapsaném v Guinessově knize rekordů. Poprvé byl postaven v roce 1996. Pod námi se nachází parkoviště. Stabilitu stromu zajišťuje několikasettunová podpěra," říká Hans-Werner Reckmann, mluvčí vánočních trhů.

Postavit takový strom není rozhodně nic jednoduchého. Musí odolat bouřím a splňovat pravidla požární bezpečnosti. Proti nezvaným návštěvníkům má dokonce alarm.

„Když jsem s organizováním trhů před čtyřiceti lety začínal, měli jsme kolem čtyřiceti prodejců. To se postupně změnilo, stánky jsou dnes mnohem hezčí," říká Reckmann.

Letos se na trzích vystřídá na tři sta trhovců. Návštěvníci sem však nepřišli jen kvůli stromu. Po namáhavém pracovním roce si sem spousta Němců přijde s přáteli vypít šálek punče nebo ochutnat něco z tradičních specialit. A trhovci se je snaží co nejlépe obsloužit a vytvořit atmosféru štěstí a pohody. Tato prodejkyně se ujišťuje, že žádná brambora není studená.

„Ujišťujeme se, že lidem chutnalo, a snažíme se být přátelští až do poslední prodané brambory v deset hodin večer," řáká Perdita Gaedigová z bramborového stánku.

Tyhle dívky se rozhodly po fotbalovém tréninku zajít na trhy. „Strom je se všemi těmi světly skutečně nádherný a taky je tady spousta různých stánků, kde se dá nakupovat," říká návštěvnice.

Německé vánoční trhy jsou otevřeny až do Vánoc, takže ještě pořád máte možnost dát si zde sklenku punče.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Article in English