Unikátní expozice Terakotové armády poprvé v Brně. (NTD Television)
Unikátní expozice Terakotové armády poprvé v Brně. (NTD Television)

Unikatní výstava přicestovala do Brna. Je to svého druhu nejvěrohodnější replika tzv. Terakotové armády, kterou nechal zhotovit první čínský císař Čchin Š'-chuang-ti. Brno je prvním městem ve střední Evropě, které se touto výstavou může chlubit. Expozici výstavy Terakotové armády mají možnost návštěvníci shlédnout do března 2011 v budově Triniti Office Center u Galerie Vaňkovka.

Na dvě stě exponátů, z toho přes sto hliněných bojovníků v životní velikosti, zabralo prostor o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních.

Existuje několik variant replik Terakotové armády (jedna z nich byla nedávno k vidění v pražské Lucerně), ale jen tato je svým provedením nejvěrohodnější, jak nám sdělila koordinátorka expozice Hana Navrátilová.

„My jsme se snažili najít výstavu, která bude nejdokonalejší, co se týká provedení. Podařilo se nám ji nalézt a proto v Brně poprvé jsou vidět sochy, které jsou vyrobeny přímo v Číně. Takže ty sochy, které jsou zde k vidění, jsou vyrobeny v Číně dokonce ve stejne provincii a to znamená i stejným způsobem. Byly zachovány postupy, tudíž ten dojem autentičnosti je maximální," říká Hana Navrátilová, koordinátorka expozice.

I když Terakotová armáda byla objevena poměrně nedávno, v roce 1974, její skutečné stáří se odhaduje na dva tisíce let. V té době čínský císař Čchin Š'-chuang-ti nechal vybudovat svou hrobku s 8 000 bojovníky, aby jej po smrti chránili.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Transport těchto exponátů do České republiky nebyl vůbec jednoduchý.

„Vzhledem k tomu, že každá z těch soch váží něco přes dvě stě kilogramů, tak přeprava byla jedna z těch náročnějších částí vlastně celé výstavby... Kamiony čítaly několik jednotek... mám dojem tak šest sedm kamionů, že dovezlo sochy," říká Hana Navrátilová.

Cílem výstavy je dat návštěvníkům možnost se dozvědět více z čínské historie, ale i zprostředkovat atmosféru z pravé expozice vystavované v Číně.

„Přišla jsem na tuto výstavu, protože se jedná o jeden z osmi divů světa a protože nemám možnost v tuto chvíli cestovat do Číny, tak alespoň tímto prostřednictvím mohu zažít vlastně repliky slavné Terakotové armády," říká Helena Lukášová, návštěvnice expozice.

Replika každého bojovníka je propracována do nejmenších detailů. Každý má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu.

Hlavně to, že vidím ty sochy jedna ku jedné, čili člověk může zažít, jak vypadají v tom správném měřítku. Protože v té době vlastně v Evropě byla Antika a když se vezme, že toto jsou první volně stojící sochy v životní velikosti, tak samozřejmě to množství je naprosto neuvěřitelné," říká Helena Lukášová.

Jaroslava Čechmánková cestovala s dcerou v letošním roce po Číně. Jedním jejich snem bylo vidět Terakotovou armádu, bohužel se jim to nepodařilo. Až nyní v Brně.

Jsme se hrozně zaradovaly, když jsme se dozvěděly, že je výstava tady v Brně. Takže dodatečně jsme ji alespoň viděly tady," říká Jaroslava Čechmánková.

Související články:

Pražská Lucerna: Terakotová armáda čínského vládce Čchin Š'-chuang-tiho

Terakotová armáda v ohrožení

Terakotovou armádu ničí plíseň a znečištěný vzduch