Snímek z dotáček filmu k připravovanému představení. Na snímku je členka Laterny magiky Eva Zápotocká a režisér Jiří Srnec. (laterna.cz
Snímek z dotáček filmu k připravovanému představení. Na snímku je členka Laterny magiky Eva Zápotocká a režisér Jiří Srnec. (laterna.cz)

V posledních letech v Laterně magice absentovala přítomnost nové tvorby, ovšem nyní se chystá tvůrčí stagnaci prolomit premiérou inscenace nazvané Legendy magické Prahy.

Nový projekt Laterny magiky vychází z představení Černého divadla Jiřího Srnce, které toto divadlo uvádělo v devadesátých letech pod názvy Ahasver, Timewalker nebo Pražský chodec.

Představení bylo upraveno specielně pro Laternu magiku s novou hudbou, choreografií, výpravou a dotočenými částmi filmu. Scénu k novému představení vytváří architekt Miloslav Heřmánek, kostýmy a rekvizity Šárka Polak-Hejnová.

Praha je město opředené legendami a mýty, které se také zrcadlí v novém multimediálním zpracování. Na scéně se objeví nejznámější obyvatelé Faustova domu: Faust a anglický alchymista Edward Kelley, Chanina, dcera židovského obchodníka, která odmítá nabízené ženichy a vedena láskou tajemného Pána řeky Vltavy vstupuje do řeky a vracívá se po střechách jen v podobě zelené kočky.

 

Snímek z dotáček filmu k připravovanému představení. Na snímku je členka Laterny magiky Eva Zápotocká. (laterna.cz)
Snímek z dotáček filmu k připravovanému představení. Na snímku je členka Laterny magiky Eva Zápotocká. (laterna.cz)

Další příběhy budou o tajemných setkáních císaře Rudolfa II. s filozofem a mystikem pražské židovské kultury rabínem Löwem a jeho Golemem, a také o legendě spojené s vytvořením Staroměstského orloje.

 

Projekt bude podle tvůrců rozvíjet principy Laterny magiky, navazovat na její umělecký odkaz a odkaz jejích tvůrců.

Premiérou má nové představení rovněž připomenout 80. narozeniny Jiřího Srnce, jednoho z významných tvůrců nejen Laterny magiky, ale hlavně zakladatele a uměleckého ředitele Černého divadla Jiřího Srnce, takzvaného ‚malého divadla velkých zázraků‘.

Premiéra 3. března 2011 na Nové scéně

 

Scénu k novému představení vytváří architekt Miloslav Heřmánek. (laterna.cz)
Scénu k novému představení vytváří architekt Miloslav Heřmánek. (laterna.cz)