Vědci zjistili, že holohlavost může způsobovat chyba v procesu, kdy buňka vyrábí vlas. (Ilustr. foto: Zach Welty/Flickr.com)
Vědci zjistili, že holohlavost může způsobovat chyba v procesu, kdy buňka vyrábí vlas. (Ilustr. foto: Zach Welty/Flickr.com)

Vědci zjistili, že holohlavost může způsobovat chyba v procesu, kdy buňka vyrábí vlas, uvádí se v nedávné zprávě v časopise Journal of Clinical Investigation.

Namísto vytvoření kompletního vlasového váčku dokáže kůže na hlavě plešatých lidí vytvořit jen nepatrné vlasy, které nelze pouhým okem vidět, tvrdí vědci z Pennsylvánské university.

Plešatost postihuje téměř polovinu mužů ve středním nebo starším věku. Badatelé se snaží vyzkoumat, jak by se původní funkce těchto buněk dala obnovit.

„Dříve jsme si mysleli, že kmenové buňky z kůže úplně vymizí, a pokud by to byla pravda, bylo by dost obtížné je nahradit. Protože jsou ale stále přítomné, měli bychom být schopni je vyléčit," uvedl pro HealthDay jeden z výzkumníků, Dr. George Cotsarelis.

Studie pracovala s 54 muži bílé pleti mezi čtyřiceti a pětašedesáti lety.

Cotsarelis poznamenal, že léčbu nelze v nejbližší době očekávat.

„Vzít něco z laboratoře do nemocnic často trvá desítky let, takže zatím žádná léčba za rohem nečeká," prohlásil Cotsarelis pro HealthDay. „Bude to skutečně chvíli trvat, než se tento problém vyřeší."

Article in English