fedcup_p_200pxČeské tenistky potvrdily v prvním kole světové skupiny Fed Cupu roli favoritek. V bratislavském Národním tenisovém centru o tom rozhodly už v prvních třech zápasech Kvitová a Šafářová, na které Slovenky nenašly recept. Česko se tak dostalo potřetí v řadě do semifinálového kola poháru.

Slovensko small_Slovakia 2 : 3 small_Czech_Republic Česko

Do prvního sobotního zápasu nasadili oba trenéři národní „dvojky“; nastoupily tedy proti sobě dvaatřicátá žena WTA Daniela Hantuchová a světová třicítka Šafářová. V prvním setu hrály dámy vyrovnanou partii. Slovenka Hantuchová ale častěji chybovala, což umožnilo Šafářové jeden brejkbol proměnit a získat tak první sadu 7-5. Ve druhém dějství nabrala Šafářová na jistotě a Daniele vzala třikrát podání (6-1).

V jisté hře pokračovala i nejlepší z Češek Kvitová proti nové slovenské jedničce Cibulkové. Za hodinu a devatenáct minut přidala Petra druhý bod pro hosty, když pomocí čtyřech brejků vyhrála 6-2 a 6-3. Tvrdé podání, šest es, výborná hra na síti a 28 vítězných úderů oproti osmi, to byla hra, na kterou nenašla recept ani druhá Slovenka.

Po prvním dnu tak byly svěřenkyně Petra Pály krůček od postupu do dalšího kola. A svou radost český trenér neskrýval: "Jsem rád, že je to 2-0. Vše jsme uhráli ve dvou setech, je to skoro perfektní. Ale udělat poslední krok bývá nejtěžší. Velká výhoda je každopádně na naší straně, stačí uhrát jedno utkání ze tří a je jedno, které."

Do nedělního pokračování vlítla jako první s velkou chutí světová osmnáctka Kvitová proti Hantuchové. Hned na úvod se ujala vedení 4-0, které se Hantuchové podařilo v dalším průběhu částečně zahojit jedním brejkem (díky dvojchybě Petry). Nástup do druhé sady byl z české rakety opět velmi ostrý. Stav 0-4 sice Daniela „ubrzdila“ obhájením svých dvou podání, ale konečný výsledek na ukazateli skóre 2-6 znamenal definitivní postup ČR do semifinále Fed Cupu.

"Češky potvrdili pozíciu favoritiek. Osobne som sa snažila bojovať, ale Peťa má skvelú formu a v kľúčových momentoch to potvdila. Zápas sa lámal na konci prvého setu, keď som sa dotiahla na 4:5, ale Peťa si podržala podanie. Začiatok druhého setu jej patril opäť a zaslúžene vyhrala," řekla po zápase s Kvitovou Hantuchová.

Do čtvrtého utkání nasadil slovenský trenér Matej Lipták sedmnáctiletou naději Janu Čepelovou. Za Česko nastoupila do zápasu s ovázaným stehnem Lucka Šafářová. Česká tenistka získala první sadu 6-4. Tu druhou ztratila v tie-brejku 6-7. Rozhodující bitva se ale po poradě Šafářové s lékařem nekonala, a Slovenky tak získaly první bod.

Do posledního míčku se domácí popraly o druhý bod. Čtyřhra, do které nastoupily Čepelová s Rybárikovou proti Peschkeové a Záhlavové Strýcové, se nesla ve znamení skvělého výkonu slovenské dvojice v prvním setu (6-1). To jim vydrželo až do poloviny druhé sady. Pak se ale české hráčky probudily, nepříznivý stav zvrátily a nakonec vyhrály 6-4. Rozhodující set se protáhl až do tie-brejku, ve kterém byla úspěšnější slovenská dvojice.

"Určitě jsme celý tým rády, že jsme vyhrály. Myslím, že jak já, tak i Lucka (Šafářová) jsme přijely s dobrou formou, a jsme rády, že to tak vyšlo, že jsme rozhodly co nejdřív," uvedla Kvitová.

Česko se tak dostalo do semifinále, ve kterém se v dubnu utká s Belgií. Belgie porazila v prvním kole výběr USA 4-1. Další semifinálovou dvojicí jsou Italky, které zdolaly Austrálii 4-1, a Rusky, které si cestu do další fáze vydobyly až v neděli po dvou prohraných zápasech ze soboty.

Hantuchová - Šafářová 5-7 1-6
Cibulková - Kvitová 2-6 3-6
Hantuchová - Kvitová 4-6 2-6

Čepelová - Šafářová 4-6 7-6 skreč Š.
Čepelová/Rybáriková - Peschkeová, Záhlavová-Strýcová 6-1 4-6 7-6