Vydrhni ten chrup: Je čištění zubů mýdlem bezpečnější, než si je čistit fluoridovou pastou?

Prohlédněte si varování na fluoridových pastách. Pokud je dítěti méně než šest let, má být při čištění zubů pod dohledem rodiče. Pro větší ochranu se používá méně pasty a ani troška by se neměla spolknout. (wikihow.com/ licence)
Prohlédněte si varování na fluoridových pastách. Pokud je dítěti méně než šest let, má být při čištění zubů pod dohledem rodiče. Pro větší ochranu se používá méně pasty a ani troška by se neměla spolknout. (wikihow.com/ licence)

Máte rádi, když musíte platit u zubaře nebo si nechávat odstranit ze zubů plak? Pokud je to pro vás potěšení, ani nemusíte číst následující článek.

Vždycky mi vadily pravidelné kontroly. Nyní je tu možnost, jak obejít zubaře, předejít kazům, chránit dásně a očistit ze zubů plak obyčejným, levným mýdlem.

Když jsem tuhle zprávu četl, moje první reakce byla, no tak, doktore Judde, to si snad děláte legraci! Kdo by si asi čistil zuby mýdlem? Ale doktor Gerald F. Judd není žádný blázen. Je to vysloužilý profesor chemie z Univerzity Purdue.

Obdivuji lidi, kteří mají tu odvahu zpochybňovat prokázané teorie, které by se mohly mýlit. Mimo to jsem zjistil, že oba dva nesouhlasíme s jinou zubařskou problematikou.

Doktor Judd uvádí, že kyselina poškozuje sklovinu a že kazům by se předcházelo, kdyby si lidé rychle z úst kyseliny vypláchnuli. Kohoutková voda na to úplně stačí.

Dále tvrdí, že bakterie nemohou poškodit vnější, tvrdou sklovinu, která se skládá z hydroxylapatitu. Důkazem je fakt, že kosti i zuby jsou odolné podzemním organismům. Nakonec jsme všichni viděli obrázky koster, které byly vykopány bez jakéhokoli poškození zubů i po několika stech letech.

Ale proč na čištění zubů používat právě mýdlo? Podle Judda je ve všech zubních pastách glycerin a ten je tak lepkavý, že se musí 27krát omýt, abyste ho dostali dolů. To znamená, že zub zůstává pokrytý tenkým filmem, který neumožňuje sklovině, aby se obnovovala. A pokud nejsou zuby čisté, adenozin difosfát (ADP) nemůže dodávat sklovině fosfát.

Jeho další bod je to, co jsem potřeboval slyšet. Čištění zubů mýdlem ničí bakterie a viry. Žádný profesor mi o tom na Harvardské univerzitě neřekl - nebo to, že nejen že čištění obyčejným, pevným mýdlem zuby čistí, ale taky odstraňuje plak ze skloviny.

Odstraňování plaku ze zubů je důležité, protože plak poškozuje dásně a odděluje je od zubů. To nahrává zánětu dásní, odhalování krčků a možné následné ztrátě zubů. Je šokující, že 25 procent Severoameričanů ve věku přes 43 let a 42 procent ve věku přes 65 let nemá žádné zuby!

Doktor Judd si myslí, že fluorid používaný ve vodě a zubní pastě je nebezpečný biologický jed. Podle něj fluorid vápenatý prosakuje do dásně, tím ji oslabuje, a ničí 83 enzymů včetně ADP.

Úplně souhlasím. Prohlédněte si varování na fluoridových pastách. Pokud je dítěti méně než šest let, má být při čištění zubů pod dohledem rodiče. Pro větší ochranu se používá méně pasty a ani troška by se neměla spolknout. To by vás mělo trknout!

Jedno tříleté dítě dostalo fluoridový gel na zuby. Hygienista mu podal sklenku vody, ale místo, aby si dítě vypláchlo ústa a vyplivlo ji zpět, vypilo ji. O pár hodin později zemřelo.

Pokud je fluoridová pasta řešením pro zubní plak, proč jej 98 procent Evropy přestalo přidávat do vody? Švédsko, Německo, Norsko, Holandsko, Dánsko a Francie přestaly ošetřovat vodu fluoridem už před 29 lety. To nejsou zpátečnické, zaostalé státy.

Prostým argumentem pro fluoridaci je, že snižuje tvorbu zubního plaku. Nicméně několik studií, které mají výsledky od 480 000 dětí, neobjevilo žádné pozitivní rozdíly mezi užíváním fluoridované a nefluoridované vody.

Doktor Hardy Limeback, profesor stomatologie na Torontské univerzitě, tvrdí, že děti staré pod 3 roky by nikdy neměly používat fluoridovou pastu nebo pít fluoridovou vodu - a matky by neměly nikdy používat torontskou kohoutkovou vodu k přípravě dětské výživy.

Budu praktikovat to, co jsem vychválil v tomto článku? To si pište, jsem totiž zvědavý, jestli se mohu rozloučit s dentálním hygienistou, který mi odstraňuje za nekřesťanské peníze zubní plak. Tento test potrvá 3 měsíce a výsledky zveřejním. Nepochybně se do mě pustí všichni čerti zubařské profese. To mě netíží. Co mě ale tíží je, že můj zubař si přečte tenhle článek a připraví si na moji další návštěvu obrovskou, rezavou vrtačku.

Doktor Gifford-Jones je lékařem a novinářem a má svou soukromou praxi v Torontu.

Article in English

 

Čtěte také:

Výsledky velkého mýdlového experimentu