20110328_podzemi5
Brněnské podzemí pod Zelným trhem se otevírá pro veřejnost. Labyrint: vinařský sklep. (Magistrát města Brna)

Brno, 1. dubna - V Brně se od 1. dubna veřejnosti otevřelo podzemí, které vede pod Zelným trhem, jedním z nejstarších brněnských náměstí. Završila se dlouhá léta bádání a průzkumů podzemí pod tímto náměstím a už teď se očekává, že to bude jedna z největších brněnských atrakcí.

Labyrint začíná v rohu ulice Masarykovy se Zelným trhem, vede pod náměstím a vyúsťuje nahoře u komplexu Malého Špalíčku. Projít jí trvá 40 minut. V průběhu prohlídkové trasy návštěvníci zdolají 212 schodů a budou se pohybovat v hloubce 6-8 metrů pod povrchem náměstí.

Prohlídku návštěvníci absolvují s průvodcem v dobovém kostýmu, jehož úkolem bude seznámit návštěvníky s historií spojenou s podzemím.

Návštěvnící uvidí historický vinařský sklep, který je plně funkční. Dále ukázku způsobů, jak se zde uchovávaly potraviny, jelikož se podzemí dříve využívalo především jako velká městská „chladnička“. Dále se zde setkáte s alchymistickou dílnou a v neposlední řadě se zábavnými atrakcemi. Jednotlivé sklepy se nacházejí pod parcelami dochovaných či zbořených budov, ke kterým patřily a nebyly nikdy zpřistupněny veřejnosti.

Trestnice, další z expozic, upomíná na to, co se dělo na náměstí v minulosti. Je zde vystaven pranýř a další mučící a také zesměšňující nástroje, jako jsou posměšné masky ve tvaru prasečí nebo oslí hlavy, které si mohou návštěvníci sami vyzkoušet: „Když odsouzený dostal trest od 2 hodin do 2 dnů, musel jít na pranýř,“ přiblížila trestnici návštěvníkům vedoucí turistického informačního centra doktorka Petra Kořínková. Návštěvníci si také budou moci vlézt do „klece bláznů“.

Podzemí je vybaveno klimatizací a čerpadly, které odčerpávájí spodní vodu hladiny, která se neustále mění. V podzemí se také musely vyřešit neduhy s haváriemi kanalizačních ústí, kvůli kterým se použily až 15 centimetrové betonové nástřiky na zdi, které tak daly sklepení nový zajímavý kabát. Dostupná bude také služba pro klaustrofobiky. Ovšem pozor, pokud měříte více než 165 cm, musíte si dát pozor u převisů na hlavu.

Celá prohlídka přijde dospělé na 150 korun a děti, studenty a důchodce na 75 korun. Na závěr prohlídky čeká návštěvníky malé pohoštění a také suvenýry s logem labyrintu. Celkové náklady přesáhly 120 milionů korun, a i když polovina z finančních prostředků šla z fondů EU, tak se tento projekt stal největší brněnskou kulturní investicí.

Protože se předpokládá, že o tuto atrakci bude velký zájem, bude možné si vstupenky rezervovat také přes internet na stránkách www.ticbrno.cz. Na těchto stránkách budou také k dispozici k shlédnutí virtuální 3D prohlídky podzemí. Mapu podzemí naleznete zde.

Labyrint pod Zelným trhem je jednou z částí unikátního projektu s názvem „Zpřístupnění brněnského podzemí“. Druhou částí je Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, který je veřejnosti přístupný již od konce minulého roku. V roce 2012 pak bude návštěvníkům představena třetí část - jeden z nejzajímavějších objevů z poslední doby – nález padesáti tisíc lidských ostatků v kostnici pod kostelem sv. Jakuba.

20110328_bkc_labyrint3
Labyrint pod Zelným trhem. (Brněnské kulturní centrum)
20110328_bkc_labyrint
Labyrint pod Zelným trhem. (Brněnské kulturní centrum)
20110328_podzemi1
Labyrint pod Zelným trhem. (Magistrát města Brna)
20110328_bkc_labyrint8
Labyrint pod Zelným trhem. (Brněnské kulturní centrum)
20110328_podzemi9
Labyrint - druhá "expoziční" část: alchymistická dílna. (Magistrát města Brna)
20110328_podzemi3
Labyrint: alchymistická dílna. (Magistrát města Brna)
20110328_podzemi4
Labyrint: vinařský sklep. (Magistrát města Brna)
20110328_podzemi5
Labyrint: vinařský sklep. (Magistrát města Brna)
20110328_bkc_podzemi_mincmistr_1
Mistr Bruno v Mincminstrovském sklepě na Domikánském náměstí, otevřeném pro veřejnost již od listopadu 2010. (Brněnské kulturuní centrum)
20110328_bkc_podzemi_mincmistr_2
Mincminstrovský sklep na Domikánském náměstí, otevřený pro veřejnost již od listopadu 2010. (Brněnské kulturuní centrum)
20110328_bkc_podzemi_mincmistr_3
Mincminstrovský sklep na Domikánském náměstí, otevřený pro veřejnost již od listopadu 2010. (Brněnské kulturuní centrum)