Obchod s bylinkami. (ilustračné foto: emdot/flickr)
Obchod s bylinkami. (ilustračné foto: emdot/flickr)

Doufám, že už mohu spokojeně ohlásit příchod jara a že se počasí už trošku ustálilo. Takže, přišlo jaro! A přineslo s sebou všechny pro něj typické věci. Zejména rostliny a celá flóra se mohou těšit, protože se opět začíná jejich koloběh života.

Sběr léčivých rostlin je v dnešní době stále populárnější, protože představuje vhodnou a účinnou alternativu léčení při lehčím průběhu některých nemocí. Zvláště některá antibiotika zatěžují organismus a mají často množství vedlejších účinků.

Říká se, že kolik je na světě nemocí, tolik je i léčivých rostlin. V minulosti se lidé s plnou důvěrou vydávali na louky či do lesů a hledali si ten správný lék na svou nemoc. S pomocí lidového léčitele, u nás tedy babky kořenářky, vhodně rostliny usušili, smíchali a za pár dní se už lidé cítili lépe. Vždy se však řídili zásadou, že člověk se má snažit léčit spíše příčinu vnitřní disharmonie nebo nemoci, než její následky. Nebo, jak říká staré čínské přísloví: „Dobrý lékař se stará o to, aby lidé zůstali zdraví, zatímco horší jen léčí ty, kteří jsou nemocní.“

 

Způsoby přípravy léčivých rostlin

Nálev, výluh a odvar: Připravuje se jednoduše, téměř jako čaj. Rostlinu vložíme do nádoby s těsně přiléhajícím víčkem (např. čajník). Zalijeme horkou vodou, která by se měla jen přivést do varu. Čerstvé byliny louhujeme jen krátce (stačí půl minuty), zatímco suché byliny trošku déle (1-10 min.). Čaj by měl být zcela jasný. Přecedíme přes plastové sítko a zbytek odložíme na chladné místo. Obecně stačí jedna zarovnaná polévková lžíce na jeden šálek.


Tinktura:
Kterékoli části rostliny (usušené nebo čerstvé) vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme 25% směsí alkoholu a vody. Nádobu uzavřeme a odložíme na chladné místo na 14 dnů. Nádobu je dobré občas protřepat. Nakonec zbytky rostliny scedíme nebo prolisujeme. V případech, kdy alkohol není vhodný (těhotenství, léčba alkoholismu apod.), stačí do šálku s dávkou tinktury přidat přibližně 5 ml téměř vařící vody a nechat dobře vychladnout. Takto se většina alkoholu odpaří.

 

Základní zásady sběru

• sílu léčivých účinků lze ovlivnit správným načasováním sklizně
• trhají se jen zdravé rostliny, bez parazitů a chemického ošetření
• sběr se provádí (pokud možno za teplých dnů) v suchém - neoroseném stavu (tehdy je koncentrace aktivních látek nejvyšší)
• nikdy se netrhají rostliny i s kořenem, protože tím můžeme způsobit velkou škodu (výjimkou jsou rostliny sbírané kvůli kořenu)
• shromážděné rostliny nikdy neukládáme do plastikových tašek a kapes (mohly by se zapařit a při sušení zčernat)

Základní zásady sušení

• před sušením se rostliny nemyjí, jen se nadrobno nařežou
• u menších listů je nejlepší nechat je na stonku a zavěsit směrem dolů, podobně jako při malých kvítcích
• suší se rychle, bez přímého slunečního záření, ve vzdušných a teplých prostorách
• rostliny je možno úplně vysušit do šesti dnů (čím déle - tím hůře, protože rostlina tím ztrácí původní chuť, vůni a barvu)
• skladují se jen ty úplně vysušené v dobře těsnících nádobách, nejlépe tmavých, bez přímého vlivu slunečního záření
• uskladněné byliny vydrží maximálně 12 měsíců, proto je vhodné dělat si zásoby jen na jednu zimu