Land's End
Land's End - úplný konec pevniny, tedy aspoň té anglické (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
Ať se zeptáte kohokoliv v Anglii, potvrdí vám, že Cornwall patří k nejkrásnějším částem britských ostrovů. A ne náhodou patří i k nejžádanějším cílům místních turistů. Kraj krásných vzrostlých stromů, zelených kopečků posetých dobytkem, vřesovišť, malebných městeček a rybářských vesniček a hlavně...hlavně to moře kolem.
 
Pro nás suchozemce uvězněné ve státě bez pobřeží jsou vlny moře či oceánu něčím exotickým a atraktivním, a není proto divu, že jsme tím tak okouzleni. I když Cornwall zrovna nepatří mezi žádané letní destinace dovolenky chtivého Čecha či Slováka, má rozhodně co nabídnout.
 
Cornwall leží v jihozápadním cípu Britských ostrovů a autem ho napříč přejedete za pár hodin. Navzdory představě, že v Anglii jen prší, jsou tu léta teplá, někdy až horká a voda ke koupaní stačí. Klima v Cornwallu je ještě teplejší, než v jiných částech státu. To vám ostatně potvrdí i zástupy Britů, kteří každé prázdniny Cornwall oblehnou.
 
Rybářská vesnička Megavissey dnes láká především turisty (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
V regionu se kromě angličtiny hovoří i kornštinou, i když nejde zrovna o hojně používaný jazyk. Jisté je, že místní lid je na svůj keltský původ a specifika kraje hrdý. Tak trochu by se to dalo srovnat s naším Slováckem.
 
Co si tedy nenechat v Cornwallu ujít? Určitě místní písečné pláže a koupání v Atlantském oceánu (jen v létě) nebo procházky podél dramatického pobřeží s útesy, ale je toho mnohem víc. Já vám mohu prozradit největší turistické atrakce, za kterými se určitě vyplatí se zajet podívat.
 

Eden Project

 
Zřejmě největší atrakcí Cornwallu je Eden Project (čti ídn prodžekt). Tvůrci projektu o sobě tvrdí, že jsou „inspirujícím prostorem, kde můžete prozkoumat náš vztah s přírodou". V podstatě jde o ohromnou zahradu vybudovanou z bývalého lomu, ve které se nacházejí futuristické bubliny, které hrají role skleníků.
 
A nejenom tak nějakých skleníků. Už když sjíždíte do údolí, kde celý komplex leží, nemůžete se ubránit úžasu. Najdete tu největší skleník na světě s deštným pralesem a hned vedle něj další biom s rostlinami středozemního klimatu. Kolem v zahradách jsou vysazené rostliny a stromy nejrůznějších druhů a podle ročního období si můžete vychutnávat záplavu kvetoucí flóry.
 
Obří bublinové skleníky v Eden Project (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
Ale pojďme zpět ke skleníkům. Kromě rostlin tam najdete i tradiční obydlí tropických krajů, např. bambusový domek z Asie, voňavou skřínku s kořením, exotické ptactvo a další zajímavosti. K autenticitě přispívá i vodopád s říčkou. Nově je teď otevřená vyhlídka těsně pod střechou padesátimetrové „bubliny", odkud máte nádherný výhled pod sebe. Až se vám z toho zatočí hlava, nejen z výšky, ale i z té teploty. Než vás tam pustí, musíte podepsat, že jste zdravotně v pořádku a děláte to na vlastní vůli.
 
Než tropický skleník obejdete, pořádně se zapotíte, myslím tím doslova. Teplota se pohybuje v rozmezí od 18 - 35oC. Zato se ovšem dozvíte úžasné množství informací, které si můžete hned v praxi ověřit. Jestli nevíte, jak roste banán, ananas, kešu oříšky, kola, káva, vanilka nebo zázvor, pak tady se to vše dozvíte. Ideální naučná stezka pro děti, jen jim to budete muset z angličtiny všechno překládat.
 
Místo očí obrazovky, místo zubů počítačové myši. WEEE man je obří skulptura v Eden Project poskládaná z elektronického a elektrického odpadu. Představuje 3,3 tuny tohoto smetí, které průměrný občan Velké Británie za svůj život vyhodí.ext (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
Až propotíte triko, můžete přejít do klimaticky příjemnější části - středozemního biomu. Tento skleníkový komplex je menší než jeho tropický brácha, ale procházet se jím je učiněná radost. Olivové stromy střídají pomerančovníky či citronovníky, o kus dál se táhne vinná réva, opodál zase rostou kaktusy a sukulenty z Ameriky. Je libo i nějakou místní stravu? U stánku si můžete nějakou zakoupit a do toho vám třeba jako nám bude hrát krásné balady potulný pěvec s kytarou.
 
V Edenu se zkrátka pořád něco děje, vždy je tam nějaká doprovodná akce a někdy i několik. Nejde jen o pobavení, ale i vzdělávání a vychovávání veřejnosti k lepšímu vztahu k přírodě. A až vám začne kručet v břiše, navštivte místní restauraci, kde vaří z čerstvých biopotravin pokrmy pro vegetariány i masožravce.
 

Land's End

 
Nejzápadnější výběžek Cornwallu, ale i celé Anglie, proto i tento název (česky znamená Na konci země). Když nenatrefíte na mlhu, můžete se kochat působivým pobřežím nebo si udělat procházku po okolních útesech.
 
Tradiční domek na Land's End  (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
Začátkem září by tu údajně měli být k vidění tuleni, delfíni a kosatky. Najdete zde i malé muzeum věnované kultovní trase a výzvě - 1 400 km dlouhé cestě z Land's End na John O´ Groats - druhý konec ostrova, kterou nadšenci překonávají chůzí, během, na kole, autem či méně tradičními prostředky. Dozvíte se tu rekordy těchto borců, ale také to, že šnekovi by tahle cesta trvala tři roky a čtyři měsíce.
 

New Quay

 
Když se v Británii řekne New Quay (čti ňú kí), každý si vybaví surfování a je to tak. Městečko je surfařským centrem země, kam se vyznavači prken sjíždějí zdaleka. Jsou tu zkrátka dobré vlny. Středisko ožívá v letních měsících. Pokud nemáte vlastní surf, nezoufejte, můžete si zde půjčit všechno, od neoprénu přes prkno až po instruktora.
 
U hlavní pláže se nachází akvárium s krásnými rybami a vodními živočichy. K vidění jsou mezi jinými mořští koníci, žralok (menší druh), piraně, krakatice a spoustu dalších potvůrek.
 
 

St. Michael's Mount

 
Hora sv. Michala je jedinečná tím, že leží v moři a suchou nohou se na ni dostanete jen za odlivu. Jinak musíte loďkou. Na vrcholku hory se tyčí hrad, na který si musíte vyjít po svých. Je to ale příjemná procházka s krásným výhledem.
 
Mezi vinicemi středozemního skleníku v Eden Project tančí divoké bachanálie sochy britského umělce Tima Shawa (Ondřej HoreckýVelká Epocha)
K hoře se váže několik legend. Jedna praví, že horu postavil obr Kormorán, který chodil na břeh krást farmářům ovce a skot. Mladík Jack se ho proto vypravil zabít. Na člunu se v noci přeplavil na ostrůvek, kde vykopal hlubokou jámu. Když pak vycházelo slunce, zatroubil na roh a jakmile se rozzlobený obr vypotácel, oslepilo ho slunce a do jámy spadl a skonal.
 
Na cestě k hradu, která je vydlážděná kamennými kostkami, je jedna, která má tvar srdce. A to je prý srdce Kormorána. Když údajně na tento kámen stoupnete, uslyšíte bušení obrova srdce.
 
 

Důlní minulost

 
Kvetoucí záhony tulipánů v jednom ze skleníků Eden Project (Ondřej Horecký/Velká Epocha)
Cornwall býval v 19. století velmocí v těžbě cínu a mědi. I když se už dnes netěží, můžete se alespoň podívat pod zem a na vlastní kůži si zažít, jaké to tehdy bylo. K hodinové prohlídce budete mít k dispozici průvodce, který vám ochotně vše vysvětlí. Samotné doly leží na zajímavých lokalitách hned u oceánu. Tři nejznámější jsou Botallack, Levant a Geevor.
 

Města

 
Nezapomeňte se proplést uličkami krásného Penzance a kochat se z promenády výhledem na přístav a Atlantik nebo navštívit impozantní katedrálu v největším městě regionu - Truro.
 

Lokální dobroty

 
K návštěvám v cizích zemích patří i degustace místní kuchyně. I Cornwall má několik specialit. Jednou je cornish pastry, což jsou takové pečené kapsy z těsta plněné náplní, ať už je to maso nebo zelenina. Žádné terno to není, ale zasytí.
 
Když budete v Cornwallu, musíte zkusil místní specialitu - cream tea (Ondřej Horecký/Velká Epocha)
Stejně tak vás zaplní i další specialita - cream tea. Je to čaj se sladkou bulkou, kterou si rozkrojíte a potřete další místní dobroutkou, velice hustou smetanou (clotted cream), na kterou přijde ještě marmeláda (anebo naopak, nejdřív marmeláda, pak smetana). Tento zákusek je vynikající, ale nesmírně sytý, dvě buchty a nemusíte obědvat.
 
No a jestli se budete potulovat někde u vody, vyzkoušejte i místní zmrzlinu (Cornish ice cream), která se také vyrábí z popisované smetany anebo ochutnejte v restauraci na pobřeží dary místních vod. A číst si k tomu můžete třeba duchařské povídky z Cornwallu nebo tamní legendy, které dostanete v každém větším supermarketu.
 
 
Pro více informací navštivte www.visitcornwall.com
 
Přečtěte si: