Tišnov zahájil trhovou sezónu v keltském duchu. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)
Tišnov zahájil trhovou sezónu v keltském duchu. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

V sobotu 16. dubna 2011 to v malém jihomoravském městečku Tišnov pořádně ožilo. Na náměstí Míru byla letos slavnostně zahájena trhová sezóna, která tu má tradici již od roku 2008. Od osmi hodin ráno do jedenácté hodiny dopoledne mohli obyvatelé i přespolní hosté navštívit malou tržnici a nakoupit si nejrůznější zboží od (bio) ovoce a zeleniny, po pečivo, sýry nebo dokonce i šperky a jiné rukodělné výrobky od prodejců z tišnovského regionu.

 

Farmáři i Keltové v akci

Letošní zahájení farmářské sezóny se neslo v duchu oslav jara, Velikonoc a Dne Země. Tomu také pořadatelé přizpůsobili program. Kromě tradičních výrobků místních farmářů, výrobců a umělců byly k nahlédnutí i prodeji výrobky s velikonoční tématikou od kraslic po hrkačky nebo velikonoční ozdoby. Z tradičního sortimentu nabízeli prodejci domácí sýry, pečivo, uzeniny, moučníky a hlavně zeleninu a ovoce z místních farem a zahrad. Nechybělo ani medové pivo Kvasar, víno, med, sladké i slané pečivo nebo produkty keramických dílen. Na stáncích mohli návštěvníci zakoupit i zboží Fair Trade, které se u nás stává čím dál více populárnější. Jarní atmosféru navozoval i program spojovaný s oslavami Dne Země a Keltů. Zájemci se mohli seznámit s historií Keltů na Tišnovsku, vyložit si keltský stromový horoskop nebo zaposlouchat se do příjemných melodií skupiny Gwalarn, která zahrála bretaňské, irské nebo moravské lidové i své vlastní melodie. Vyznavači starých Keltů mohli zhlédnout i keltský obřad v podání souboru KVJ Éirig. Pro děti a rodiče byly připraveny tvořivé dílny a poznávací hry.

Boj Za sebevědomé Tišnovsko

Tradici Farmářských trhů založilo občanské sdružení Za sebevědomé Tišnovsko ve spolupráci s místní radnicí v červnu 2008. Z prvních nesmělých krůčků se stala populární akce, která patří k již tradičnímu koloritu života v tomto malém městečku vzdáleném nedaleko od Brna. Cílem akce je podpora zdejších regionálních zemědělců, výrobců a místních výrobků. Trhy nabízejí pravidelný odbyt pro pěstitele a zemědělce z nejbližšího okolí. Mimo jiné si organizátoři trhů kladou za cíl podporovat nabídkou i zdravý životní styl. Od 11. června do 5. listopadu 2011 budou navíc trhy probíhat každou sobotu.