20110430-svetaci_poster
Žánr: hudební komedie

Námět: Zdeněk Podskalský a Vratislav Blažek

Hudba: Evžen Illín a Vlastimil Hála

Hrají: Martin Zounar, Zbyšek Pantůček, Aleš Háma, Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Vlasta Žehrová, Vlasta Peterková a další

„Nebál bych se na inscenaci zajít se svými nejlepšími přáteli, protože tenhle příběh je jednoduše zábavný.“

Proslulou filmovou hudební komedii Zdeňka Podskalského a Vratislava Blažka s písněmi Evžena Illína a Vlastimila Hály budeme moci zhlédnout v nové divadelní úpravě Bránického divadla v Praze.

Hry se chopil režisér Lumír Olšovský, který vedl stálice Divadelní společnosti Háta a jiné populární herecké osobnosti.

Zápletka

Parta tří fasádníků od Velhartic pracuje v Praze. Veliké hlavní město se jim jeví jako plné lákadel, zábavy a bujarého nočního života. První velký kulturní zážitek si fasádníci dopřejí v gril-baru Diplomat, kde způsobí společenský rozruch a následný požár.

Po nemilém zážitku se rozhodnou vzdělat v oblasti společenského chování a doufají, že příště dokáží do společnosti lépe zapadnout a stráví kouzelný večer ve společnosti dam na úrovni.

Odevzdají se do rukou zkušeného vychovatele, emeritního profesora tance a společenské výchovy, který s nimi nebude mít lehkou práci, ale fasádníci jsou odhodláni zapadnout do vyšší společnosti.

Hodnocení

Světáci mají zajímavou pointu, která vyznívá stejně dobře na v divadelních prknech jako na filmovém plátně. Děj se odehrává v prostých kulisách za doprovodu známých písní.

Martin Zounar, Zbyšek Pantůček a Aleš Háma vytvářejí v rolích fasádníků povedenou trojku prostých dělníků, kteří se chystají zahrát muže z vyšší vrstvy, již běžně tráví svůj volný čas v nejlepších pražských podnicích.

Nenechaly se zahanbit ani Adéla Gondíková, Vlasta Žehrová a Jana Zenáhlíková v rolých lehkých dam, s nimiž mají tři „světáci“ strávit svůj vysněný večer v luxusním baru.

Divadelní dýchánek plný slovního humoru a občasných gagů, prošpikovaný řadou znělých písní příjemně pobaví a také nastaví zrcadlo řadě mezilidských a vztahových peripetií. V závěru nás také čeká morální tečka, která je vetknuta již v samotné filmové předloze.

Hra je zajímavá především hravou a humornou pointou, kterou herci ze společnosti Háta skvěle udrželi. Nebál bych se na inscenaci zajít se svými nejlepšími přáteli, protože tenhle příběh je jednoduše zábavný.

Hodnocení:

Obsazení

V rolích lehkých dam: Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Vlasta Žehrová, Olga Želenská, Monika Absolonová, Ivana Andrlová anebo Jana Zenáhlíková

V roli paní Trčkové: Ludmila Molínová nebo Vlasta Peterková

V rolích fasádníků: Dalibor Gondík, Martin Zounar, Zbyšek Pantůček, Aleš Háma, Filip Tomsa, Lumír Olšovský

Ostatní: Martin Sobotka, Pavel Vítek a Lukáš Pečenka

Premiéra 5. a 12. května 2011 * Vstupenky *