20110503_toyota
Ilustrační foto. (Flickr.com/Kate Ter Haar)
Automobilka Toyota Motor Corp. a softwarová společnost Microsoft v dubnu oznámily strategické partnerství. Plánují využívat aplikace Microsoft na bázi cloud-computingu[1] ve vozidlech Toyoty.

 

 

Microsoft Azure, jak společnost svoji sadu cloud aplikací a datových serverů pojmenovala, má do budoucna ve vozech Toyoty zajistit lokalizační služby GPS, multimediální služby a postarat se i o správu výkonu. Využita bude i v hybridních automobilech. Tato služba má dokonce potenciál překonat co do funkčnosti i konkurenční General Motors 'OnStar.

Obě společnosti investují dohromady 1 miliardu jenů (12 milionů dolarů) do Toyota Media Service Co, pobočky Japonské společnosti Toyota.

Strategické partnerství se snaží rozvíjet technologie, které budou „propojovat lidi, automobily i domovy k dosažení integrovaného řízení nakládání s energiemi", prohlásily firmy ve středu. Společnosti se nechaly slyšet, že by do roku 2015 rády měly ucelenou platformu používající tzv. cloud-based telematický systém.

„[Partnerství] ještě více potvrzuje sílu cloudu - Windows Azure totiž poskytne rozšiřitelnou platformu na podnikové úrovni, kterou TMC potřebuje k zajišťování telematických služeb pro svá vozidla po celém světě," řekl Steve Ballmer, CEO firmy Microsoft.

Microsoft v současné době spolupracuje se společností Ford Motor na rozvoji úspěšného interaktivního zábavního a informačního systému pro auta - Ford SYNC.

 

 


 

[1] Cloud computing je na Internetu založený model vývoje a používaní počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty, až po operační systémy provozované v prohlížečích, jako je například eyeOS, Cloud či iCloud. (Zdroj: Wikipedia.org)

 

Article in English